e-sklep – 6 kroków, dzięki którym zaczniesz biznes bez potknięć

Chciałbyś uruchomić swój e-sklep, ale masz wątpliwości?

Meble, buty, biżuterię, pralki, leki, jedzenie – w Sieci kupujemy już wszystko. Nadeszły czasy, kiedy to liczba osób, które zrobiły zakupy online była wyższa niż liczba osób, kupujących w sklepach stacjonarnych (raport Deloitte, UK, 2016[i]). Z uwagi na ten trend coraz więcej firm – niezależnie od wielkości –  przenosi się do Sieci. Jak to zrobić szybko, bezproblemowo i efektywnie?

 

Tradycyjny handel stacjonarny i sprzedaż online już niedługo staną się w pełni zintegrowane. W obszar cyfrowy wchodzą nie tylko duże korporacje, ale też małe i średnie firmy. Już teraz obroty sklepów online w wielu branżach są wyższe niż w ich tradycyjnych odpowiednikach, a budżety na internetowe kampanie reklamowe stale rosną. Wartość polskiego e-commerce szacuje się na poziomie 7,5 miliarda Euro. Ok. 12% polskich przedsiębiorstw sprzedaje online, a 16% z nich sprzedaje online swoje produkty za granicę[ii]. Według najnowszych badań już 15% Europejczyków dokonuje zakupów online w sklepach zagranicznych[iii].

Główne zalety przeniesienia działalności do Sieci to:

 

  • Niższe koszty prowadzenia biznesu;
  • Większy zasięg i grupa potencjalnych klientów;
  • Możliwość zarządzania biznesem z dowolnego miejsca z dostępem do Sieci.

 

Na czym można zarabiać w Internecie

W Sieci można zarabiać praktycznie na wszystkim. Mamy do wyboru stałą, 8-godzinną pracę zdalną, mnóstwo programów partnerskich, blogowanie, inwestowanie w firmy, które szukają kapitału. W końcu sprzedaż usług i produktów za pośrednictwem sklepów internetowych. Decydując się na biznes online warto znaleźć niszę z dużym, międzynarodowym potencjałem, a jednocześnie taką, w której dobrze się odnajdziemy. Konsultacje dietetyczne online, usługi IT, unikalny kurs języka francuskiego, pisanie e-booków, a może sklep z nietypowymi zabawkami dla zwierzaków? Możliwości jest mnóstwo, a ogranicza nas tylko wyobraźnia. Załóżmy jednak, że wiesz już, na czym chcesz zarabiać w sieci – podstawowe pytanie brzmi: jak się za to zabrać?

Jak przenieść swój biznes do Internetu?

W Sieci znajdziesz całe mnóstwo porad, w jaki sposób przenieść swój biznes do Internetu. Wszystkie z nich są cenne i przydatne, ale sami dobrze wiemy, że czasem ciężko przełożyć je na własny biznes. Internet rozwija się z niewiarygodną prędkością, trzeba więc na bieżąco obserwować zmiany, trendy i prognozy. A każde zaobserwowane zjawisko przefiltrować przez specyfikę własnej branży. Dzięki szybkiej reakcji nasz biznes będzie stale dostosowany do warunków, panujących na rynku. Użytkownicy Internetu wymagają dziś obsługi na najwyższym poziomie, a każde najmniejsze potknięcie może być gwoździem do trumny dla naszej firmy. Zróbmy to, jak należy. Poniżej podpowiadamy, jak zacząć biznes bez potknięć.

#1 Dowiedz się, dlaczego Polacy kupują w sieci (i dlaczego mieliby kupić tam Twój produkt)

Branża e-commerce to najbardziej dynamiczna gałąź polskiego handlu. Już co czwarty Internauta jest dostępny online prawie przez 24 godziny na dobę. W ostatnich latach wyraźnie wzrosło zaufanie do e-biznesu. Polacy coraz chętniej robią zakupy w sieci (zobacz: Niedziela bez handlu? Nie dla branży e-commerce). Zwiększa się nie tylko ilość kupowanych przez nas produktów, ale też ich rodzaj. W Internecie bez trudu kupimy dziś nie tylko elektronikę, ale też produkty spożywcze, leki i materiały budowlane (źródło: raport „E-commerce w Polsce 2016. Gemius dla e-Commerce Polska”). Dlaczego kupujemy w Internecie? Skłaniają nas do tego takie czynniki, jak szeroki wybór towarów, łatwość zakupu o dowolnej porze, wygoda i niska cena. Podczas gdy cotygodniowe zakupy w sklepie stacjonarnym utożsamiane są głównie z nudą i zmęczeniem, szukanie nowych produktów w Sieci łączy się z zaciekawieniem i inspiracją (źródło: Raport Wave 9: Znaczenie momentów). Właśnie dlatego każdego roku tysiące firm przenosi działalność do Internetu. Tu mają szansę podnieść dochody, trafić do szerszej grupy odbiorców, a nawet zyskać międzynarodowy zasięg. Twoja firma może być jedną z nich. Zastanów się, dlaczego Twoi klienci mieliby zechcieć kupić Twój produkt lub usługę w Sieci. Bo tak będzie wygodniej? Bo nie dostaną ich w tradycyjnych sklepach? Bo w Sieci będą tańsze? Dowiedz się tego, a z pozyskanej wiedzy uczyń ważny element swojej strategii marketingowej.

 

#2 Zrób biznesplan i stwórz personę

Tak, tak – nawet najprostszy biznes w Internecie wymaga kompleksowego biznesplanu. Możesz mieć świetny pomysł, ale bez przemyślanej strategii może nie wytrzymać rynkowych zmian i zaciętej rywalizacji z konkurencją. Dlatego zanim zlecisz stworzenie sklepu internetowego poznaj swoje najbliższe otoczenie. Określ najważniejsze konkurencyjne brandy, stwórz listę produktów i usług, które klienci mogą wybrać zamiast Twoich. Poznaj ofertę innych firm, a w miarę możliwości, również ich historię. Gdy dowiesz się, jak kształtuje się obraz konkurencji, przeanalizuj swój pomysł i dostosuj go do zmieniającego się rynku. Zastanów się, kim jest Twój potencjalny klient – ile ma lat, gdzie mieszka, co jest dla niego ważne, z jakimi problemami się zmaga? Stworzenie tzw. persony pozwoli Ci skuteczniej trafiać do swojej grupy docelowej. Przeanalizuj też model biznesowy. Określ, jaki cel przyświeca Twojej firmie i jaka jest jej misja, tzw. „big idea”. Nazwij korzyści, które dajesz swoim klientom. W końcu wymień walory, które wyróżniają na rynku właśnie Twój produkt. Nie zapomnij o planach na najbliższe lata, uwzględniających rozwój firmy, strategię marketingową i plan finansowy.

#3 Poproś o pomoc ekspertów

Odpowiedz sobie na kilka ważnych, choć często lekceważonych, pytań. Czy sądzisz, że masz wystarczającą wiedzę, by zacząć sprzedawać w Sieci? Ile czasu możesz dziennie poświęcić na pracę online? Czy masz podstawowe narzędzie marketingowe, takie jak domena i dobry hosting? – To bardzo ważne, jeśli nie chcesz zaczynać dwa razy. Czy potrafisz samodzielnie wybrać najlepsze dla Twojego biznesu kanały komunikacji z klientem – obecnym i potencjalnym? Czy masz wiedzę i umiejętności związane z budowaniem stron internetowych i ich pozycjonowaniem? W końcu – czy wiesz, jakie działania reklamowe podjąć, by podnieść konwersję sprzedaży? Jeśli czujesz, że nie jesteś specem od e-marketingu, nie bój się poprosić o pomoc. Na rynku znajdziemy dziś mnóstwo świetnych, doświadczonych specjalistów, którzy doradzą Ci, jaki hosting wybrać, pomogą z jego obsługą, zajmą się social mediami i pozycjonowaniem. Nie bój się inwestować w płatne szkolenia, które podniosą poziom Twojej wiedzy i pozwolą stworzyć ofertę tak, by była jak najlepiej dopasowana do Twojej grupy docelowej. Fajnie zbudować swój e-biznes w stu procentach samodzielnie, jednak nie zawsze się to opłaca. Pytaj ekspertów, czytaj blogi, rób kursy, oglądaj inspirujące podcasty, a w wolnej chwili zajrzyj tu: Jak wybrać dobry hosting? Argumenty ważniejsze od emocji.

 

#4 Opowiedz historię

Ludzie kochają opowieści. Lekceważenie tego faktu w biznesie to zaprzepaszczenie okazji na sukces. Napisz na kartce odpowiedzi na kilka ważnych pytań. Skąd wziął się pomysł na Twój biznes? Jakie są Twoje zawodowe korzenie? Jakie wartości przyświecają firmie i z jakich cech powinna być znana na rynku? Jaka jest misja firmy? Jaki jest jej długoterminowy cel? Co stoi na przeszkodzie, by go osiągnąć? Jakimi środkami do niego zmierzasz? Jeśli masz już odpowiedzi na te pytania – stwórz z nich historię. Historia to dzisiaj jeden z najważniejszych elementów budowania wizerunku w Sieci i jedna z najskuteczniejszych technik marketingowych. Staje się szczególnie ważna, jeśli sprzedajesz produkty lub usługi bardzo popularne, a Twoja konkurencja jest bardzo duża. Kiedy musisz sprzedać produkt bardzo podobny do produktu konkurencji – cała nadzieja w marketingu. A co, jeśli nie umiesz lub nie masz czasu na stworzenie ciekawej, inspirującej historii? Skorzystaj z usług copywritiera lub specjalisty od budowania wizerunku marki. Zainwestuj też w content marketing, który nie tylko da Twoim klientom merytoryczną wiedzę, ale też zbuduje zaufanie do Twojego biznesu. Pamiętaj – brak historii uczyni z Twojej marki kolejną nieciekawą firmę, która coś sprzedaje. Dobrze wymyślony storytelling sprawi, że ludzie będą Ci kibicować. Pozwoli Ci nie tylko wyróżnić się na rynku i podnieść konwersję wyświetleń/sprzedaży, ale też – a może przede wszystkim – bardzo mocno przywiązać klientów do swojej marki.

#5 Kup dobre oprogramowanie

 

Hosting e-commerce

 

 

Gotowe, pudełkowe, a może dedykowane? Tworząc własny sklep internetowy, możemy wybierać spośród wielu różnych platform e-commerce, dlatego warto dobrze się do tego przygotować. Nie jest powiedziane, że oprogramowanie dedykowane, stworzone z myślą o konkretnym sklepie, zawsze będzie lepsze od gotowego rozwiązania. Każde z nich ma swoje wady i zalety. Najważniejsze, by było przemyślane, adekwatne i intuicyjne. Jeśli planujesz otworzyć niewielki sklep online z małą ilością produktów, bardziej opłacalne będzie skorzystanie z gotowego oprogramowania na platformie Open Source. Zapłacisz wtedy jedynie za stworzenie grafiki i wdrożenie niewielkich zmian, polegających na dostosowaniu platformy do własnych potrzeb. Gotowe moduły sklepów internetowych oferują takie serwisy, jak: Shoper, Prestashop, Sklepicom, iStore itp. Właściciele tych platform zarządzają nimi, zapewniają wsparcie techniczne i wszelkie niezbędne aktualizacje. Korzystanie z nich jest więc wygodne i nie zajmuje wiele czasu. Gotowe oprogramowanie dobrze sprawdzi się w przypadku nowych biznesów. Jednak wraz z rozwojem firmy, rosnącą liczbą klientów, rozbudową księgowości itp., gotowe szablony mogą okazać się niewystarczające. Jeśli planujesz założyć duży, rozbudowany sklep ze sporą ilością produktów, działasz w nietypowej branży lub chcesz stworzyć niestandardowe warunki procesu kupna/sprzedaży – wybierz dedykowane rozwiązanie. Będzie ono od początku tworzone z myślą o Twoim biznesie i w pełni będzie odpowiadało Twoim potrzebom. W praktyce MŚP bardzo rzadko decydują się na oprogramowania dedykowane. Według badań Ceneo.pl aż 86% sklepów wybiera gotowe rozwiązania – głównie ze względu na niższe koszty i większą wygodę użytkowania. Poza modułem sklepu internetowego powinieneś pomyśleć o systemie przyjmowania płatności, systemie CRM do zarządzania bazą klientów i czacie na żywo. Nie zapomnij też o certyfikacie SSL (zobacz: Mit zielonej kłódki. 80% internautów jest w błędzie). Niezależnie od tego, jaką platformę do prowadzenia sprzedaży wybierzesz, najważniejsze jest to, by odpowiadała oczekiwaniom użytkowników. I realizowała cele, jakie stawiasz przed swoją firmą.

 

#6 Edukuj klientów

Klient, który nie wie, co kupuje, nie jest dobrym klientem. Mało tego – jest klientem najgorszym, bo może wyrządzić firmie sporą krzywdę, niszcząc jej reputację w Sieci, marnując mnóstwo czasu i szargając nerwy. Prowadząc biznes w Sieci mów o tym, co robisz, dlaczego to robisz i jaką wartość daje to, co robisz. Jeśli klient nie wie, co mu oferujesz, nie będzie potrafił odróżnić na rynku dwóch podobnych produktów, nawet jeśli będą pochodziły z zupełnie różnych półek cenowych. Zwykle wybierze wtedy ten tańszy. W e-biznesie warto uczyć się na cudzych błędach.

Co bym zmieniła? (…) Na pewno bardziej edukowałabym klientów – dlaczego powstał ten fanpage, że to jest firma, że to nie jest tylko „wpadnij-polub”, (…). Byłoby więcej treści, mówiących o tym, że  wiem, co robię, wiem, co stworzyłam i co sprzedaję. Wiem, że to daje efekty – mówi Olga Wilczyńska, założycielka jezykowo.org, w podcaście Pawła Leżocha „Biznes od początku”.

Klienci powinni wiedzieć, co dokładnie masz w swojej ofercie i jaką wartość wniesie to do ich życia. Tłumacz, dlaczego produkt jest wart właśnie tyle, wyjaśniaj, jak prawidłowo go używać i co zrobić, jeśli nie działa. Od samego początku dbaj o rekomendacje – pomogą Ci zdobyć pierwszych stałych klientów. Aż 81% Polaków szuka opinii na temat produktów, które planują nabyć, a aż 35% robi to przed KAŻDYM zakupem. Również w sektorze usług czytanie rekomendacji to często pierwszy krok, jaki robią potencjalni klienci zanim skontaktują się z firmą. Dostarczaj im case studies, aby mogli zobaczyć, jak radzisz sobie z problemami, jakie masz podejście do określonych zagadnień, jakie rozwiązania możesz zaproponować i jakie efekty osiągasz. A poza tym rozwijaj się, próbuj, eksperymentuj, wyciągaj wnioski z kryzysów i ciągle dbaj o swój wizerunek w Sieci. Powodzenia!

A, jeśli znacie inne rady, które pozwalają zacząć biznes w Sieci bez potknięć – piszcie. Jesteśmy ciekawi Waszych doświadczeń :). stefan-servinski-servizza

 

Servizza Team, przy wsparciu Stefana.

 

 

[i] https://www2.deloitte.com/uk/en/pages/press-releases/articles/consumers-to-spend-more-this-christmas.html

[ii] https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykuly/handel-transgraniczny-rosnie-napedza-go-e-commerce,7081

[iii] http://www.ecommercepolska.pl/index.php/download_file/2303/1622/