Hosting: jaki wybrać, który najlepszy?

Zastanawiasz się jaki wybrać hosting, komu zaufać?

A miało być bez ograniczeń

„Zastanawiam się komu mogę zaufać w kwestii hostingu. Planuję zmienić dostawcę, bo obecny hosting nie pozwala mi się rozwinąć. Niestety zawiodłam się na obecnym hostingodawcy, nie jestem zadowolona z szybkości strony oraz jakości wsparcia. Miał to być hosting bez limitów i ograniczeń, a rzeczywistość jest zupełnie inna. Czy jestem w stanie wybrać najlepszy hosting? Hosting profesjonalny, szybki, bez haczyków i w uczciwej cenie?”

Chętnie doradzę Ci jak wybrać dobry hosting, ale…

… najpierw zastanów się proszę, czy na pewno chcesz? Bo, jeśli wykazujesz podatność na marketingową ściemę, a teraz jedynie szukasz argumentu na uspokojenie swojego sumienia, to odpuść. Nie czytaj dalej, jeżeli nie jesteś w stanie lub nie chcesz podjąć samodzielnej decyzji. Po prostu szkoda Twojego czasu i wysiłku.

Natomiast, jeżeli rzeczywiście szukasz prawdziwej porady jak wybrać hosting, który zapewni spokój, to zapraszam dalej. Porady, opartej na faktach, prawdziwych porównaniach i twardych argumentach. Z wielką przyjemnością zabiorę Cię w tę podróż intelektualnej zabawy.

Jaką masz pewność, że i tutaj nie trafisz na zwykły marketing?

stefan-servinski-servizza
Stefan Serviński – ekspert ds. hostingu

Szanowny Czytelniku, jedno sobie wyjaśnijmy na początku, aby nie było niejasności. Otóż, po lekturze niniejszego artykułu, z pewnością będziesz miał odpowiednią wiedzę, aby samodzielnie dokonać właściwego wyboru. Jeśli tylko zaangażujesz swoje szare komórki, będziesz potrafił ocenić i wybrać hosting właściwy do potrzeb. Wcale jednak nie oznacza to, że będę namawiał Cię do wyboru naszej oferty. Daję Ci narzędzie, dzięki któremu będziesz wiedział jak właściwie ocenić każdą propozycję hostingu. Będziesz mógł znaleźć hostingodawcę właściwego dla siebie. Oczywiście, siłą rzeczy, wszystko, czego Cię tutaj nauczę, oparte będzie na konkretach i przykładach hostingu Servizza. Z przyjemnością doradzimy i wyjaśnimy wszelkie ew. wątpliwości. Ponadto, bardzo Cię proszę, weź pod uwagę jeszcze jedno. Oferta Servizza składa się z dwóch głównych trzonów: Admin 24h & Hosting PRO. Usługi administracyjne i tzw. DevOps świadczymy od kilkunastu lat, w tym wielu dużym podmiotom, również e-commerce. Przez lata sami borykaliśmy się z kiepską jakością usług hostingowych, aż w końcu stworzyliśmy własną ofertę. Taką, jakiej sami oczekiwaliśmy. Początkowo wyłącznie dla własnych Klientów, aż w końcu w 2017r. powstała Servizza. Więc trochę znamy się na tym :).
Natomiast, ostatecznego wyboru dokonasz sam.

Jesteś gotów poznać prawdę? Kubek w dłoń i zaczynajmy!

Generalnie, dalsza część artykułu podzielona jest na trzy główne sekcje:

  • Część opisującą na co (i w jaki sposób) zwrócić uwagę przy wyborze hostingu, szczególnie od strony technicznej i parametrów. Jak nieuczciwi dostawcy zakładają pułapki i wciskają ściemę marketingową, czego unikać.
  • Przykłady dodatków, jakie powinieneś lub możesz otrzymać wraz z samym hostingiem, które z nich są jedynie 'szumem informacyjnym’, a które mogą być dla Ciebie istotne.
  • Odnośniki do innych naszych artykułów, o podobnej tematyce, z których możesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych aspektów.

Na co i w jaki sposób zwrócić uwagę przy wyborze hostingu?

detektyw-hostingu

Najczęstsze marketingowe ściemy, stosowane w reklamach

MarketingJak ustrzec się?
„Hosting bez limitów”Usługi bez limitów nie istnieją! I to niezależnie, czy mowa o zwykłym hostingu, jakiejkolwiek wirtualizacji, czy też serwerach dedykowanych. W przypadku każdej z tych usług, na końcu zawsze jest serwer. Czyli konkretna, fizyczna maszyna (komputer), która ma swoje określone parametry. Łączna ilość dysków lub macierzy, RAM, interfejsy sieciowe, łącza, itd. – to konkretne parametry, nie mające raczej tendencji do naciągania. Nawet w przypadku prawdziwych chmur, zawsze istnieje jakiś limit, gdzieś kończą się możliwości.
Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykułach, do których linki znajdziesz na końcu.
„Hosting lub domena za 0/1 zł.”Nasz 'ulubiony kit’. W naszej branży często spotyka się promocje w rodzaju: ‘Hosting na rok za 1zł.’, ‘Domena za 0zł.’, itp. Czy naprawdę można uwierzyć, że za przysłowiową złotówkę ktokolwiek zapewni dobry hosting? W sytuacji, gdy za sam prąd płaci więcej?! Haczyk najczęściej tkwi w dwóch 'ale’. Po pierwsze, ze szczegółów technicznych usługi (często ukrytych w opasłych regulaminach lub specyfikacjach technicznych) wprawny czytelnik wyczyta, że dana usługa obarczona jest wieloma ograniczeniami. Często dosyć przykrymi dla e-przedsiębiorcy. Po drugie, po zakończeniu okresu promocyjnego, będziesz zobowiązany (pod groźbą kary) do przedłużenia usługi o kolejny okres. Tym razem jednak, już nie za złotówkę. A suma okaże się często większa, niż zakup poza promocją.
„Oferta bez limitu dyskowego”Jednak z regulaminu i parametrów usługi wynika, że nie możesz trzymać plików większych niż X, ilość plików jest ograniczona, nie można traktować serwisu jako przechowalni plików, itd. Przy czym w regulaminie nie ma szczegółów ograniczeń, więc jak podpadniesz zbyt dużym zużyciem zasobów, to Cię zablokują. Pamiętaj, że nie ma niczego za darmo i dotyczy to również wszystkich limitów.
„Zasoby premium / dedykowane zasoby / gwarantowane zasoby”Sprawdź dokładnie, co kryje się pod tymi słowami oraz, czy dostawca gwarantuje to na piśmie, w zawartej z Tobą umowie!. Sprawdź dokładnie tzw. drobny druk w regulaminach, bo to często właśnie tam kryją się 'haczyki’. Prawdziwie dedykowany/gwarantowany zasób to np. sztywno przypisany do Twojego użytkownika rdzeń procesora. Niestety wśród dostawców częstą praktyką jest np. ograniczanie czasu w sekundach na procesorze, co powoduje, że przy przeciążonej lub źle skonfigurowanej platformie Twoja aplikacja będzie spędzać więcej niż połowę czasu na systemowych obliczeniach, a Ty dostaniesz smutne powiadomienie, że masz zoptymalizować aplikację (oczywiście bez podawania szczegółów).
„Bezpłatne konto testowe”Prawdziwe i bezpłatne konta testowe nie istnieją. Są bowiem tylko dwie możliwości udostępnienia do testów tego typu usługi. Odrębny, testowy serwer, który przecież nie jest porównywalny z docelową usługą. Przede wszystkim nie jest obciążony dokładnie tak, jak będzie ten docelowy, produkcyjny. Czyli otrzymujesz do testów coś innego, niż docelowo otrzymasz. Oczywiście można również udostępniać konta testowe na serwerach produkcyjnych. Niestety, zdecydowana większość tzw. kont testowych jest wykorzystywana do niekoniecznie uczciwych celów, cierpią więc pozostali klienci. Żaden szanujący klienta dostawca nie dopuści do takiej sytuacji.
„Obsługa telefoniczna wliczona w cenę 24/7/365”Naprawdę myślisz, że taka obsługa powinna być wliczona w cenę hostingu za kilka złotych? Więc odpowiedz sobie sam na pytanie: czy przy niskiej cenie oferty można zaoferować pracę wykwalifikowanych pracowników (min. czterech, skoro ma być 24h), którzy będą gotowi do pomocy 24/7/365? Nie, ale brzmi to pięknie jako slogan. Nie wierzysz? Wyszukaj niewygodne frazy na temat obsługi telefonicznej klientów firm hostingowych, poczytaj o czarnych listach nawet w usługach premium (bo klient za dużo dzwonił). Nie wierz w bajki, że będziesz VIP-em za kilka złotych, bo później przychodzi rozczarowanie. Taka usługa może być wliczona w droższych pakietach, bądź oferowana oddzielnie.
„Nasz panel jest wyjątkowy”Jak wszystko na świecie, każde rozwiązanie ma wady i zalety. Ważne, aby panel spełniał Twoje oczekiwania i był dostosowany do Twoich potrzeb i umiejętności zarządzania stroną. Niektórzy dostawcy udostępniają swoje własne panele. I one mają swoje zalety, mają też wady. W takim przypadku na przykład, spora część zasobów dostawcy przeznaczana jest na utrzymanie i rozwój takiego oprogramowania, zamiast np. na wsparcie klienta. Nie wierz, że ktoś będzie ponosił takie koszty charytatywnie, zawsze odbije się to na cenie i/lub jakości. Ponadto, gdy kiedyś zechcesz zmienić dostawcę, będziesz zmuszony do nauki kolejnego panelu. Nic wielkiego, ale kolejny czas – Twój czas, więc Twoje pieniądze.
erp-crm-hrm-zarzadzanie-firma

Co naprawdę jest ważne dla Twojego hostingu?