Jak zwiększyć ilość klientów w e-sklepie nawet o 40%? Twarde dane.

Dlaczego Twoja konkurencja rozwija się szybciej?

Pewnie nieraz zastanawiałeś się jak zwiększyć ilość klientów Twojego e-biznesu? Co powoduje, że klienci chętniej zostawiają pieniądze w innym e-sklepie? Co mogę zrobić, polepszyć, aby to mój e-biznes zaczął wybijać się, a następnie utrzymywał w czołówce?

Teorii na ten temat w Sieci krąży wiele. Różnych ‘dobrych rad’ i podpowiedzi, lepiej lub gorzej uzasadnionych wskazówek. Czy to kwestia wyglądu, ergonomii, czy też UX (User experience)? A może lepszego marketingu lub większych środków na reklamę? Oczywiście, każdy z tych elementów ma znaczenie, a lista jest o wiele dłuższa.

W tej publikacji chciałbym zwrócić Twoją uwagę na jeden z takich aspektów. Jeden z ważniejszych, a jednocześnie taki, który możesz polepszyć bez ponoszenia kolejnych kosztów i bardzo szybko. To czynnik, który wg raportu z badań „E-commerce w Polsce 2018. Gemius dla e-Commerce Polska” jest ważny dla ok. 40% Internautów, dokonujących mobilnych zakupów w e-sklepach.

Fakty są bezsprzeczne

Raport „E-commerce w Polsce 2018. Gemius dla e-Commerce Polska” (link) wskazuje wiele istotnych czynników, zniechęcających e-klientów do zakupu. Ograniczeń, które powodują rezygnację z zakupu i tzw. porzucone koszyki. M.in. zidentyfikowano bardzo konkretne problemy, napotykane podczas e-zakupów z wykorzystaniem urządzeń mobilnych (telefonu komórkowego, smartfonu, tabletu itp.). Okazało się, że dla 34-45% tego typu e-klientów jednym z czterech najważniejszych czynników jest zbyt wolne połączenie z e-sklepem. I to niezależnie od podziału respondentów, nie ma znaczenia płeć, wiek i wykształcenie:

Źródło: Raport „E-commerce w Polsce 2018. Gemius dla e-Commerce Polska” (link)

To sporo, nie da się ukryć. Oczywiście wpływ na to mają dwie strony, w tym również szybkość połączenia po stronie e-klienta. I na to, jako e-sprzedawca nie masz większego wpływu. Niemniej jednak, w dobie coraz szybszych połączeń mobilnych, coraz większe znaczenie ma ta druga strona, czyli szybkość i wydajność Twojego e-sklepu.

A z tym możesz zrobić wiele. W dodatku, nie ponosząc żadnych istotnych kosztów, zarówno czasu i pracy, jak również finansowych:

Jak zwiększyć szybkość działania e-sklepu?

W tym zakresie możesz zrobić wiele. W dodatku nie wymaga to od Ciebie żadnej specjalistycznej wiedzy lub wielkich środków. Przecież i tak jakiś hosting musisz mieć, dlaczego więc nie postawić na profesjonalizm? Tym bardziej, że koszt hostingu pro jest porównywalny do ofert ‘dyskontowych’ lub wszelkiego rodzaju pośredników. A, jeśli jesteś świadomym e-przedsiębiorcą i weźmiesz pod uwagę wszystkie składniki hostingu oraz tzw. haczyki ‘mega ofert’, wówczas szybko dojdziesz do wniosku, że de facto solidny hosting będzie tańszy.

pagespeed-servizza

Tak więc, przede wszystkim zadbaj o kilka elementarnych kwestii. Wybierz (lub zmień) odpowiednio szybki i wydajny hosting. Ofert na rynku jest wiele, ale tylko bardzo nieliczni zapewnią Ci na przykład:

  1. Prawdziwie gwarantowane zasoby. Większość ofert na rynku ‘gwarantuje’ zasoby jedynie marketingowo. W rzeczywistości wszyscy klienci wrzucani są do jednego ‘worka’, a rzekoma gwarancja polega wyłącznie na wierze w statystyczne rozłożenie ruchu. Doskonale to widać, gdy nagle połowa klientów danego serwera zaczyna generować pełne obciążenie. Powiadają przy tym, że zdarza się to rzadko. Hmm…, dla e-sprzedawców to ‘rzadko’ zazwyczaj przypada w tych samych okresach, jak np. zwiększony ruch przed świętami.
  2. Serwery fizyczne ulokowane bezpośrednio przy jednym z głównych węzłów w Europie. Czy naprawdę ma dla Ciebie znaczenie fakt, że dany serwer znajduje się np. na terytorium Polski? A, jeśli tak – czy na pewno to atut, czy może jednak zagrożenie w dzisiejszych realiach? Jak sądzisz – Internauta uzyska lepsze połączenie z wciąż budowaną i mocno przeciążoną infrastrukturą, czy z jednym z głównych międzykontynentalnych węzłów? I to niezależnie, czy klient będzie klikał z Polski, czy z dowolnego miejsca na świecie.
  3. Serwery i wszystkie składniki zaplecza klasy enterprise. Zapewne nieraz widziałeś reklamę w rodzaju „Oferujemy szybkie dyski SSD”. A, czy wiesz jaka jest różnica pomiędzy takim dyskiem do zastosowań domowych, a profesjonalnym? Oczywiście, oprócz ceny jego zakupu ;). Czy wiesz dlaczego naprawdę niewiele firm hostingowych może pochwalić się sprzętem, posiadającym akceptację NATO?
  4. Nie będzie kłamał, że nie ma żadnych limitów. Widziałeś kiedyś serwer z gumy? Lub dysk, pamięć, łącze, itd.? Są i zawsze będą jakieś ograniczenia, wynikające dwóch głównych czynników: możliwości/pojemności hardware oraz finansowych. Oraz z dbałości o bezpieczeństwo – jesteś pewien, że chcesz, aby Twój sąsiad na serwerze nie miał limitów? Czy nie czujesz się lepiej, gdy hostingodawca mówi prawdę: limity są i będą. Dowcip polega na tym, aby były na odpowiednio wysokim – do Twoich potrzeb – poziomie.
  5. Pełne wsparcie administracyjne. I to nie tylko przy bezpłatnej migracji Twojej e-platformy, ale również np. w procesach optymalizacji. W dodatku, rozliczane na zasadzie opłat za rzeczywiście wykonane prace, czy też w systemie rozliczeń godzinowych.

Nie wierz w różnego rodzaju ‘ściemy’ marketingowe, zawsze weryfikuj jak jest naprawdę.

Więcej na ten temat znajdziesz również w artykułach:

Podsumowanie

profesjonalny-hosting

Uruchomienie sklepu internetowego jest pierwszym i wcale nie najtrudniejszym krokiem w branży e-commerce, co opisaliśmy w tym artykule. Największym wyzwaniem dla e-sprzedawcy jest walka o rynek i klientów. W dzisiejszych czasach e-konsument jest już dobrze zorientowany i ma swoje, konkretne oczekiwania. Jedną z większych barier, powodujących rezygnację z zakupu, jest szybkość działania e-sklepu. Warto zatem dołożyć wszelkich możliwych starań, aby nie zniechęcać e-klienta już na samym początku. Tym bardziej, że osiągnięcie dobrych wyników szybkości nie jest ani trudne, ani kosztowne.stefan-servinski-servizza

Servizza Team, przy wsparciu Stefana

W tym artykule znajdziesz podpowiedzi, jeśli wpisałeś w wyszukiwarce lub szukasz informacji na tematy:

e-commerce, e-sklepy, e-biznes, e-handel, sklep internetowy, sklepy internetowe, zakupy online, sklep online, sprzedaż internetowa, e-sklep, prowadzenie sklepu internetowego, jak prowadzić sklep internetowy, własny sklep, obsługa sklepów internetowych, handel internetowy, platforma sklep internetowy, zakupy internetowe, biznes internetowy, sklep wysyłkowy, obsługa sklepu internetowego, internetowy sklep, sklep www, butik sklep internetowy, najlepsze sklepy internetowe, profesjonalne sklepy internetowe, budowa sklepu internetowego, sprzedaż w internecie, sklep internetowy tworzenie, sklepy internetowe tworzenie