Hosting vs. Administracja serwerami vs. Zarządzanie witryną

Podział obowiązków hostingu, admina serwera oraz programistów i/lub menedżera projektu

zadania-hostingu

Prowadząc własny e-biznes powinieneś mieć jasność co do zakresu obowiązków wszystkich partnerów i współpracowników. Musisz wiedzieć za co dokładnie odpowiedzialny jest operator hostingu. Co należy do zadań administratora serwerów, a co pozostaje w gestii dostawcy aplikacji, programistów, grafika, managera projektu, itd. Niezależnie, czy tworzysz bloga, prostą stronę WWW, aplikację internetową, e-sklep, czy portal. W Twoim interesie jest mieć pełne rozeznanie z jakich ‘klocków’ zbudowane jest każde przedsięwzięcie internetowe, niezależnie od jego skali i przeznaczenia. Dzięki temu, nie tylko będziesz mógł sprawnie rozwijać swój projekt, ale jednocześnie nie będziesz trwonił funduszy i czasu na nieprzemyślane działania, bądź poprawę błędów.

Hosting – zadbaj o czytelny podział zadań

Najprostszy schemat udostępnienia witryny/aplikacji w Sieci wygląda następująco:

za co odpowiada hosting

Można zatem wydzielić trzy główne obszary: hosting <-> e-biznes <-> Internauci. Jako, że ostatni element zazwyczaj nie budzi wątpliwości, tutaj skupimy się na dwóch pierwszych. Co do zasady (o wyjątkach nieco później):

·         za obszar nr 1 – odpowiadamy MY,

·         za obszar nr 2 – odpowiadasz TY.

W zakres tych obszarów wchodzą przede wszystkim takie usługi i zadania, jak np.:

Obszar nr 1

  • Serwery, w rozumieniu fizycznego sprzętu (specjalnych komputerów), czyli tzw. hardware. W rzeczywistości są to zespoły bardzo wydajnych maszyn i podzespołów, zgrupowane w specjalnych szafach. Zasilane wszystkimi niezbędnymi mediami (łącza światłowodowe, energia, chłodzenie, itp.) oraz odpowiednio wspierane (wszelkiego rodzaju bezpieczeństwo, konserwacja, zasilanie awaryjne, itd.).
  • Całość oprogramowania, dzięki któremu możliwe jest wykorzystanie serwerów do realizacji usług hostingu. Są to systemy operacyjne serwerów, środowiska zarządzające kontenerami, aplikacje administracyjne, etc. Ale również soft, dzięki któremu możliwe są poszczególne usługi, jak np. oprogramowanie serwerów WWW, poczty, DNS, serwery baz danych, itd., itp.
  • Administracja ww. sprzętem oraz oprogramowaniem, czyli całość stałych i okresowych obowiązków zespołu specjalistów. Ich głównym zadaniem, w wielkim skrócie, jest dbanie, aby wszystkie maszyny oraz oprogramowanie były dostępne, bezpieczne, aktualne i sprawne.

Obszar nr 2

  • Strona/aplikacja – oprogramowanie, czyli całość kodu, dzięki któremu dana aplikacja realizuje swoją funkcjonalność. Może to być np. bezpłatny CMS (jak np. WordPress), napisana na zlecenie aplikacja, zakupiony system, itp. Do kompletu zazwyczaj należy również szkielet i zawartość bazy danych, która wraz z silnikiem dostarczonym przez hosting, stworzy integralną oraz interakcyjną całość.
  • Instalacja i wstępna konfiguracja ww. oprogramowania na serwerze, w ramach pakietu hostingowego. (To zadanie może zostać wyjątkowo zrealizowane przez dostawcę hostingu, np. w ramach promocji polegającej na bezpłatnych przenosinach hostingu. Jednak, co do zasady, nie wchodzi do obszaru zadań nr 1.)
  • Zarządzanie, administracja, obsługa, konserwacja i rozwój ww. oprogramowania. Czyli wszystkie te zadania, którymi powinny zająć się służby, pozostające pod bezpośrednią kontrolą właściciela aplikacji. Również stricte techniczne, nie związane bezpośrednio z samą usługą hostingu. Czyli wszelkie zadania programistyczne i graficzne, utrzymanie i rozwój samej aplikacji, dostosowanie jej do wymogów właściciela. Ale również kwestie bezpieczeństwa, zarówno w rozumieniu ochrony samej aplikacji, jak też jej aktualizacjach.

Jak widzisz, istnieje dosyć wyraźne rozgraniczenie funkcji, bezpośrednio należących do zadań hostingodawcy, od tych, związanych już z samą witryną/aplikacją. De facto, są to dwa różne i dosyć niezależne ‘światy’, odpowiedzialne za zupełnie różne zadania. Częściowo lub okresowo mogą nieco na siebie ‘nachodzić’ i oczywiście są od siebie zależne, jednak – co do zasady – są zupełnie odrębne. Zatem, nie można przyjmować tutaj skrótu myślowego w rodzaju „hosting rozwiąże wszystkie zadania”. Więc:

Nie wierz w marketingowe ściemy!

Niestety, niektórzy operatorzy hostingu nie grają fair i stosują w swoim marketingu wiele nieuczciwych haczyków i kruczków*. W swoim przekazie budują wrażenie, że wraz z hostingiem otrzymasz bezpłatnie również wsparcie w zakresie obszaru nr 2. Tymczasem, gdy dochodzi do wystąpienia realnej potrzeby lub problemu, de facto pozostawiają Cię samemu sobie lub – co chyba jeszcze gorsze – na pastwę chatbotów. Tudzież zespołu infolinii, składającego się z ignorantów, potrafiących co najwyżej doradzić jak zresetować komputer.

Takie obietnice często brzmią pięknie, ale nie bądź naiwny, nie daj się nabrać. Przecież nikt rozsądny nie uwierzy, że w ramach opłaty za hosting rzędu kilku/dziesięciu złotych miesięcznie, otrzyma również bezpłatną pracę wysokiej klasy specjalistów. To tak, gdyby oczekiwać, że w ramach czynszu za biuro, otrzymamy również i bezpłatnie zespół pracowników biurowych, w dodatku wysoko wykwalifikowanych.

* – więcej na temat piszemy np. tutaj:

Jak to wygląda w Servizza?

Przede wszystkim, w Servizza nie ściemniamy, nie obiecujemy gruszek na wierzbie. Stawiamy sprawy jasno i uczciwie: wyraźnie pokazujemy, że usługi hostingu należą do obszaru nr 1. Za to właśnie płacisz i w tym zakresie możesz wymagać wiele. Natomiast, jeżeli oczekujesz, że za kilkadziesiąt złotych otrzymasz również pracę np. programisty, to przykro mi, ale nie u nas. Z bardzo prostego powodu: szanujemy zarówno pracę własną, jak również szanujemy Ciebie. I nigdy nie będziemy Ci wmawiać, że białe jest czarne.

Możemy natomiast:

W czym jeszcze możemy Ci pomóc?

Zdalny admin 24h

W przypadku pakietów hostingowych, wszystkie zadania, które należą do obszaru nr 1, otrzymasz od nas w cenie i na najwyższym możliwym poziomie. Natomiast, jeżeli Twoje potrzeby lub problemy:

  • należą do obszaru nr 2,
  • należą do obszaru nr 1, ale wykraczają poza specyfikację wybranego pakietu,
  • wymagają zapewnienia innego rodzaju zaplecza (np. budowa chmury),
  • itp.,

z przyjemnością zaoferujemy usługi zdalnego admina:

Podsumowanie

Prowadzisz e-biznes i chcesz mieć jasność co do zakresu obowiązków wszystkich partnerów i współpracowników? W przypadku każdego pakietu hostingowego: Ekonomiczny Hosting WWW, Niezawodny Hosting WWW oraz Hosting WWW Premium, otrzymujesz pełne wsparcie w zakresie, jaki należy od charakteru świadczonej usługi. Dokładnie wiesz za co odpowiedzialny jest hosting i na co możesz liczyć. A, jeśli Twoje potrzeby wykroczą poza specyfikację hostingu, w każdej chwili możesz wynająć zdalnego administratora. Na uczciwych warunkach i w rozsądnej cenie. W Servizza zasady są jasne, proste i uczciwe, dla wszystkich.

stefan-servinski-servizza

Servizza Team, przy wsparciu Stefana