Rozwiązania IT w świadomym biznesie. Hosting vs bezpieczeństwo Twojego biznesu

Czy na pewno wiesz komu oddajesz poufne informacje?

 

Spis treści

Czy na pewno wiesz komu oddajesz poufne informacje?

Jak bardzo prawdopodobny jest taki scenariusz?

Co zrobić, aby ustrzec się zagrożenia?

Co powinieneś zrobić, tu i teraz?

 

Co zrobisz, jeśli pewnego dnia utracisz dostęp (lub kontrolę) do swojej bazy kontrahentów, faktur, strategicznych informacji, czy chociażby strony www?

Mało realne? No to poznaj historię jednego z naszych klientów, który pewnego dnia dowiedział się, że jego informatyk – administrator systemów wyjechał na drugą półkulę i nie ma z nim żadnego kontaktu. Tenże Klient, kiedy już pojął skalę problemu, zwrócił się do nas z prośbą o pomoc w próbie odzyskania wszystkiego, co jeszcze możliwe. Udało się, ale pracy było wiele, bo problem dotyczył sporej wielkości serwisu, generującego większość zysków Klienta. Niestety nie udało się odtworzyć wszystkich informacji, ale biznes został uratowany. Gorzej jednak, że mocno ucierpiała wypracowywana przez wiele lat wiarygodność jego biznesu. No i koszty, zarówno te finansowe, jak też czasowe.

Jak bardzo prawdopodobny jest taki scenariusz?

Ze świeczką szukać biznesów, które mogą oprzeć się informatyzacji. Od korporacji, poprzez tzw. MŚP, na jednoosobowych firmach kończąc, dzisiaj prawie wszyscy zmuszeni są do korzystania z różnego rodzaju oprogramowania, a świat powoli staje się jedną wielką chmurą obliczeniową.

A sytuacja dopiero rozkręca się. Wymusza to nie tylko sam rynek i konkurencja, ale również powstają coraz to nowsze regulacje prawne, które zmuszają do kolejnych działań. Przykłady? Postępująca informatyzacja jednostek budżetowych, zwiększająca się automatyzacja kontroli, nadchodzące zmiany w kwestii zarządzania ochroną danych osobowych. Długo można by wyliczać…

Niektóre z tych działań są całkowicie narzucone i nie pozostawiają przedsiębiorcy zbyt wielkiego pola manewru. I w tym artykule pominiemy kwestie (nie)bezpieczeństwa w tych obszarach. Istnieją natomiast takie aspekty, gdzie to sam przedsiębiorca wybiera rozwiązania, z których chce (lub musi) korzystać. Jednym z takich obszarów jest hosting, czyli wynajem zewnętrznych zasobów i serwerów. I tutaj pojawia się pierwszy problem. Czy wiesz, że wielu dostawców, to de facto niewielkie, często jednoosobowe przedsięwzięcia, których idea biznesu wygląda na przykład tak, jak na grafice?

 

 

Co to oznacza, czym grozi? Wypadki chodzą po ludziach.. W przypadku najczarniejszego scenariusza, możemy mieć problem choćby z odzyskaniem najświeższych danych, brakiem możliwości migracji (czyli uratowania całego naszego dorobku), itp. Często też takie osoby pracują na etacie, a ten biznes traktują dorywczo, więc możesz mieć problem ze wsparciem, czy reakcją na awarie. Nierzadko zdarzają się sytuacje, kiedy to taki przedsiębiorca otrzymuje intratną propozycję i rzuca wszystko z dnia, na dzień, pozostawiając swoich klientów z problemem (vide: powyższy przykład).

Z drugiej strony, giganci to często już „taśmy produkcyjne”, w których jakość obsługi pojedynczego klienta jest już wręcz na tragicznym poziomie. Wyobraź sobie sytuację, w której potrzebujesz wsparcia tu i teraz, a na Twoje zgłoszenie odpowiada automat lub tymczasowy pracownik, działający na zasadzie „wklej szablon”, w dodatku po kilku dniach.

Co zrobić, aby ustrzec się zagrożenia?

Wybieraj świadomie! Szukaj oferty bez takich skrajności. Dostawcy, który z jednej strony ma zasoby, aby skutecznie wesprzeć Cię w chwili potrzeby, ale jednocześnie nie jest fabryką, budującą masowo bazę klientów, aby kiedyś sprzedać ją jeszcze większemu graczowi. Wybierz dostawcę, który prowadzi ten biznes nie tylko dla zysków, ale przede wszystkim z powołania. I czytaj, poszerzaj swoją wiedzę – bądź zorientowany.

Wiem, masz milion spraw na głowie, a doba jest notorycznie za krótka. Ale zastanów się – już dzisiaj IT często pełni strategiczną rolę w wielu biznesach, a będzie jeszcze poważniej. W wielu przypadkach hosting jest jednym z filarów biznesu, gwarantem jego ciągłości. Niewłaściwy wybór, prędzej czy później, może zemścić się, nie tylko zbędnymi kosztami, ale również zagrożeniem dla samego przedsięwzięcia. Czy jesteś pewien, że warto ryzykować?

Co powinieneś zrobić, tu i teraz?

Po pierwsze, możesz zapoznać się z innymi naszymi opracowaniami, jak na przykład artykuł „Jak wybrać dobry hosting? Argumenty ważniejsze od emocji.”, gdzie szerzej opisujemy zasady doboru właściwej oferty. Udowadniamy, że cena jest ważnym czynnikiem, ale z pewnością nie najważniejszym. Czy też artykuł „Z klawiaturą wśród VPS’ów, w krainie usług hostingowych. Odcinek 1: Ale, o co chodzi?”, gdzie tłumaczymy na czym tak naprawdę polega wirtualizacja, czyli co to są coraz popularniejsze VPS’y i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Najważniejsze jednak, żebyś podjął właściwą decyzję i powierzył hostingową część swojego biznesu specjalistom. Servizza oferuje Ci w tym obszarze, nie tylko szerokie możliwości, ale również wsparcie o niespotykanej jakości, czy administrację świadczoną przez specjalistów w trybie 365/7/24.

Zresztą, dość teorii, sam sprawdź: 

Nie czekaj, aż los zdecyduje za Ciebie jak stracić ciężko zarobione pieniądze. Dokonaj świadomego wyboru już teraz i zyskaj wysoką jakość, za rozsądną cenę.

 

Servizza Team, przy wsparciu Stefana

 

Hosting bez ściemy