WordPress czy Joomla? Który CMS lepszy?

Internet na CMS-ach stoi

cms-wordpress-vs-joomla

Systemy zarządzania treścią (CMS) stały się bardzo popularne. Dają użytkownikom możliwość stosunkowo łatwego tworzenia wysokiej jakości stron internetowych i zarządzania nimi. Ich obsługa jest na tyle nieskomplikowana, że poradzi sobie z nią każdy przeciętny użytkownik np. Worda. Popularyzacja CMS-ów przyczyniła się do uruchomienia niezliczonych przedsięwzięć internetowych. Nie tylko witryn WWW, ale również bardziej zaawansowanych e-biznesów.

WordPress czy Joomla?

Pierwsze dwa miejsca w rankingach popularności CMS-ów, od lat należą do platform WordPress i Joomla!. Na tym diagramie przedstawiono analizę stron internetowych, korzystających z różnych CMS-ów. W dniu tworzenia artykułu te dwa CMS-y łącznie miały udział na poziomie 65,8% spośród wszystkich monitorowanych systemów tego typu. Dlatego tutaj omówimy różnice między właśnie tymi dwoma platformami.

Porównanie najpopularniejszych CMS-ów było przedmiotem wielu internetowych dyskusji. I, jak to często bywa w takich przypadkach, zwolennicy każdego z rozwiązań zwykle są przekonani, że ich wybór jest najlepszy. A naszym zdaniem, który z nich jest najlepszy? To zależy. Wiem, że nie takiej odpowiedzi szukasz, ale tego naprawdę nie może stwierdzić nikt inny, poza Tobą. Postaram się pokazać Ci najważniejsze różnice, natomiast sam musisz ocenić, który z nich będzie najlepiej realizował Twoje zamiary. Musisz przyjrzeć się cechom i możliwościom każdego CMS-a, a następnie zdecydować, który jest najbardziej odpowiedni dla Twojego projektu. I uwaga: Mimo, że jest najpopularniejszy, wcale nie jest takie oczywiste, że powinien to być WordPress. Jego popularność wynika raczej z łatwości obsługi, a nie przewagi funkcjonalnej.

Podstawowa różnica między WordPress i Joomla! polega na tym, że Joomla! była początkowo platformą CMS przeznaczoną do tworzenia portali, a następnie ewaluowała w kierunku innych potrzeb. Natomiast WordPress trochę odwrotnie – pierwotnie był platformą do tworzenia blogów, a później rozwinął się w innych kierunkach. Obecnie obydwa CMS-y są w stanie uruchomić dowolny rodzaj strony internetowej. WordPress jest przyjazny dla początkujących i pozwala szybko rozpocząć pracę. Za jego pomocą można zbudować wysoce funkcjonalną stronę internetową, nawet bez doświadczenia z kodowaniem. Platforma WordPress jest elastyczna i przyjazna. Ma też zdecydowanie największą społeczność i ekosystem. Może jednak nie podołać wyzwaniu stworzenia dużego, skomplikowanego projektu. Albo inaczej – stworzyć można, szczególnie przy użyciu różnych wtyczek lub wsparciu programisty, jednak kosztem np. wydajności lub bezpieczeństwa. Joomla! jest nieco bardziej skomplikowana w obsłudze, za to o wiele bardziej nadaje się do większych projektów. Będzie dobrym wyborem, jeśli szukasz rozwiązania pośredniego między możliwościami, a przyjaznością dla użytkownika.

Łatwość użytkowania

Dla mniej doświadczonych użytkowników, łatwość obsługi jest jednym z głównych czynników wyboru systemu zarządzania treścią. Pozwala tworzyć strony internetowe, bez konieczności posiadania umiejętności kodowania.

user-friendly
WordPress Joomla!
Łatwość użycia jest jedną z największych zalet WordPress-a i jedną z głównych przyczyn jego sukcesu. Konfiguracja jest szybka i łatwa. Dodatkowo Servizza oferuje opcję instalacji WordPressa kilkoma kliknięciami. To sprawia, że ​​tworzenie strony internetowej nie jest bardziej skomplikowane, niż przesłanie formularza online. Interfejs użytkownika WordPress jest bardzo prosty i możesz osiągnąć większość rzeczy dzięki prostym kliknięciom myszy. Tworzenie treści jest również bardzo łatwe. Jeśli potrafisz użyć edytora typu Word, możesz tworzyć posty i strony za pomocą WordPress. Proces jest intuicyjny, w tym dodawanie zdjęć i innych mediów. WordPress umożliwia również osadzanie treści z wielu usług zewnętrznych, za pomocą prostego kopiowania i wklejania. Pod względem złożoności, Joomla! znajduje się gdzieś pomiędzy WordPress i Drupal. Jeśli jesteś osobą średnio techniczną, będziesz w stanie dość szybko opanować obsługę. Ręczne instalowanie Joomla! jest podobne do WordPress. Po prostu pobierz oprogramowanie, prześlij je na swój serwer i uruchom skrypt instalacyjny. W Servizza ma również możliwość instalacji Joomla! z poziomu cPanel. CMS Joomla! też zapewnia graficzny interfejs do dodawania artykułów, multimediów, menu, rozszerzeń i zmian oraz zarządzania nimi. Ogólnie rzecz biorąc, CMS oferuje większą funkcjonalność po wyjęciu z pudełka niż WordPress, ale w konsekwencji jest również bardziej złożony.

Zarządzanie treścią i potencjał

Zarówno WordPress, jak i Joomla! są stosunkowo złożonymi systemami CMS, umożliwiającymi użytkownikom tworzenie i zarządzanie niemal wszystkimi rodzajami witryn internetowych.

zarzadzanie-trescia
WordPress Joomla!
Chociaż WordPress jest często kojarzony z prostymi blogami , jest także doskonałym rozwiązaniem dla różnego rodzaju typów stron. Posiada wszystkie niezbędne funkcje zaraz po instalacji, od archiwum poprzez taksonomie, po system komentarzy. Wsparcie dla e-commerce to kolejna zaleta WordPress. WooCommerce jest najpopularniejszym rozszerzeniem e-commerce dla WordPress, a takie połączenie obsługuje prawie połowę sklepów internetowych w Sieci. Joomla! jest znana ze swojej złożoności, ale w zamian oferuje fantastyczną dokumentację. Strona zbudowana z Joomla! może ewoluować we wszystko, co chcesz. Przy czym proces uczenia się jest trudniejszy dla użytkowników bez doświadczenia w tworzeniu stron internetowych. Joomla! ma wiele wbudowanych funkcjonalności dla witryn członkowskich, forów i innych sposobów włączania treści generowanych przez użytkowników. Istnieją również rozszerzenia, które jeszcze bardziej zwiększą jej możliwości w tym obszarze. Joomla! przoduje również w dziedzinie e-commerce z wieloma rozszerzeniami i szablonami do tego celu.  

Możliwość indywidualizacji, dostosowanie witryny

Możliwość dostosowywania stron internetowych zbudowanych za pomocą CMS (i samego CMS) ma ogromne znaczenie dla użytkowników. Systemy obsługują bardzo zróżnicowaną bazę użytkowników i muszą być w stanie uwzględnić wiele różnych przypadków. Obydwa CMS-y mają swój własny zestaw rozszerzeń dla najbardziej prawdopodobnych przypadków użycia, chociaż WordPress wygrywa z powodu ich ilości. Jeśli chodzi o dostosowanie stylu witryny, istnieją motywy WordPress po jednej stronie i szablony Joomla! Przy czym łatwiej jest znaleźć wysokiej jakości motywy dla WordPress, ponieważ jest ich po prostu więcej. Często oferują one też wyższy poziom wsparcia.

layout
WordPress Joomla!!
Ogrom możliwości dostosowania, to znana zaleta platformy WordPress. Nie ma prawie niczego, czego nie można zmienić. Od schematu kolorów, layout-u, do niestandardowych menu, widżetów, obrazów tła i obrazów nagłówka. Ponadto istnieje kilkadziesiąt tysięcy wtyczek i kilka tysięcy motywów. Bez względu na cel witryny lub funkcjonalność, którą masz na myśli, prawdopodobnie istnieją już specjalistyczne tematy i/lub wtyczki. WordPress może zostać przekształcony w dowolną stronę internetową. Joomla! ma również własny ekosystem szablonów, komponentów, modułów i dodatków. Różnica polega na tym, że tutaj nie ma centralnego katalogu szablonów, trzeba znaleźć własne zaufane źródła. W przypadku komponentów, modułów i dodatków można korzystać z oficjalnego katalogu. Dostępnych jest kilka tysięcy rozszerzeń Joomla!, które można przeszukiwać według typu, kategorii, tagów, kompatybilności, itp. Nie wszystko w katalogu jest bezpłatne (dla WordPress-a też część wtyczek i motywów jest płatna). Ponadto nie wszystkie komponenty są kompatybilne ze wszystkimi wersjami Joomla!. Jednak to samo można powiedzieć o tych wtyczkach WordPress, które nie są już utrzymywane.

Bezpieczeństwo

Każdy właściciel strony powinien mieć świadomość nieodłącznego ryzyka, związanego z uruchomieniem witryny. Tego, który jeszcze nie ma takiej wiedzy, życie szybko nauczy, niestety. Spam i próby automatycznych włamań są codziennością. Dużo zależy od samego dostawcy usług hostingowych, ale również CMS musi być w stanie poradzić sobie z wyzwaniem. Każdy system jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniwo. Tak więc, podstawowe pytanie brzmi: która platforma jest bezpieczniejsza zaraz po instalacji?

bezpieczenstwo-strony
WordPress Joomla!
W przeszłości WordPress zyskał dużo złej sławy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Niektóre opinie są zasłużone, jednak perspektywa jest nieco wypaczona. Ze względu na swoją popularność WordPress automatycznie stanowi lepszy cel dla hakerów. Po prostu, przy tak ogromnej ilości użytkowników jest znacznie częściej atakowany. WordPress jest wyjątkowy również dzięki tysiącom wtyczek i motywów. Chociaż jest to zdecydowanie pozytywna cecha, jest to także koszmar z punktu widzenia bezpieczeństwa. Nie można bowiem zagwarantować, że każda wtyczka stosuje odpowiednie standardy bezpieczeństwa i pozostaje kompatybilna z nowszymi wersjami platformy. Obecnie WordPress posiada opcję automatycznych aktualizacji, dlatego jego podstawowa wersja nigdy nie była bezpieczniejsza. Aktualne problemy z bezpieczeństwem najczęściej związane są z wtyczkami firm trzecich, a nie z samym CMS. Ponadto WordPress nie oferuje podstawowych funkcji, takich jak wymuszanie połączenia Secure Socket Layer (SSL) lub dwustopniowego uwierzytelnienia (2FA). W rzeczywistości większość zaawansowanych funkcji zabezpieczeń opiera się wyłącznie na wtyczkach. Jednym z największych słabych punktów zabezpieczeń WordPress jest sam użytkownik, jego niewiedza i zaniedbania. Najczęstszym powodem udanego ataku na witrynę jest zła polityka haseł. Joomla! oferuje zarówno opcję wymuszania połączeń przez SSL, jak i obsługę 2FA. Ponadto oferuje własny zestaw rozszerzeń zabezpieczeń, a jej twórcy prowadzą listę rozszerzeń o znanych lukach. Joomla! kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo witryny. Podczas, gdy społeczność reaguje na luki w zabezpieczeniach i tworzy łatki, zastosowanie zabezpieczeń zależy od indywidualnego użytkownika. Nie dzieje się to automatycznie, ale możesz to zrobić z poziomu panelu. Oprócz tego istnieją również rozszerzenia zwiększające bezpieczeństwo witryny. Dokumentacja Joomla! oferuje także listę kontrolną bezpieczeństwa. Obejmuje wszystko, od hostingu, przez konfigurację i administrację, do odzyskiwania strony po włamaniu.  

Optymalizacja dla wyszukiwarek

Porównując możliwości optymalizacji obu platform pod kątem wyszukiwarek (SEO), Joomla! ma niewielką przewagę, w wersji bez rozszerzeń. Głównie dzięki możliwości ustawienia meta opisów i słów kluczowych dla artykułów. Mimo to, prawdziwe możliwości SEO obu platform nie są takie oczywiste, gdy sprawdzimy możliwości popularnych rozszerzeń SEO.

seo-sem
WordPress Joomla!!
Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek w WordPress jest całkiem niezła z takimi funkcjami, jak niestandardowe adresy URL i przyjazne dla SEO znaczniki. Dodatkowo mamy niesamowicie popularną wtyczkę Yoast SEO. Jest potężna, oferuje wiele funkcji i każdy może poradzić sobie z nią w ciągu kilku minut. Yoast klasyfikuje wynik SEO w różnych obszarach za pomocą systemu sygnalizacji świetlnej w kolorach czerwonym, żółtym lub zielonym. Co więcej, wtyczka informuje dokładnie, jak poprawić wynik w każdym obszarze. Dodatkowo ocenia czytelność Twojego wpisu. Joomla! ma solidną funkcjonalność, taką jak przepisywanie adresów URL (w tym słowa kluczowe na Twojej stronie i adres pocztowy), opisy meta, optymalizacja tagów tytułu, a nawet metadane, takie jak noindex i nofollow. Jest to bardziej skomplikowane w implementacji, niż w WordPress. Szczególnie dla początkujących może to być uciążliwe. Joomla! również posiada sprawdzone rozszerzenia, jak np. Easy Frontend SEO (EFSEO). Umożliwia wykonywanie wielu takich samych zadań – na przykład edytowanie meta informacji, bezpośrednio na stronie witryny. Zawiera także wygodny tryb automatycznego generowania tych danych.  

Praca zespołowa

Wiele stron internetowych to projekty zespołowe, zwłaszcza w sektorze komercyjnym. W związku z tym CMS musi zapewnić narzędzia do efektywnej współpracy.

WordPress Joomla!!
Aby zapewnić efektywną współpracę zespołową, WordPress oferuje różne role i funkcje użytkownika . W ten sposób możesz dać ludziom na swojej stronie tylko takie uprawnienia, których naprawdę potrzebują. Dodatkowo takie wtyczki, jak Edytor roli użytkownika, pozwalają tworzyć niestandardowe rozwiązania. W celu tworzenia wspólnych treści, edytor WordPress oferuje wersję do śledzenia zmian. Oprócz tego istnieje wiele wtyczek usprawniających przepływ pracy redakcyjnej. Wśród nich są Edit Flow i Kalendarz redakcyjny . Joomla! również oferuje różne poziomy dostępu i uprawnienia . Możesz także śledzić zmiany w czasie. Oprócz tego istnieje wiele rozszerzeń do zarządzania zadaniami i usprawnień przepływu pracy, a także do kontroli poziomów dostępu dla innych użytkowników.

Tłumaczenie i lokalizacja

Firmy i strony internetowe działają na coraz bardziej międzynarodowym rynku. Zatem, umiejętność lokalizowania i tłumaczenia treści często jest kluczową cechą CMS.

tlumaczenie-i-lokalizacja
WordPress Joomla!!
WordPress zrobił duże postępy w kierunku lokalizacji, sama platforma jest dostępna w dziesiątkach języków. Każdy użytkownik może wybrać język swojego zaplecza. Poza tym WordPress ma wbudowane funkcje, które pomagają programistom w tłumaczeniu ich motywów i wtyczek. Istnieje również wiele wtyczek do tłumaczenia zawartości strony internetowej, w tym WordPress Multisite. Ta ostatnia pozwala budować sieć stron internetowych z jednej instalacji, z których każda ma własny język, jeśli to konieczne. Joomla! bardzo wspiera lokalizację i tłumaczenia, dostępnych jest wiele pakietów językowych. Ponadto istnieją rozszerzenia, które umożliwiają użytkownikom tłumaczenia. Joomla! ma również domyślnie wbudowaną możliwości obsługi treści wielojęzycznych. Dzięki temu, w dowolnym momencie można tworzyć treści w innym języku.  

Wydajność witryny

Czas wczytywania strony ma znaczenie zarówno dla odwiedzających, jak i wyszukiwarek. Więcej na ten temat znajdziesz w naszych artykułach:

Twoja strona może być najwspanialsza na świecie, ale jeśli nie załaduje się w ciągu kilku sekund, większość ludzi nigdy nie będzie czekać na jej wyświetlenie. Dotyczy to zwłaszcza urządzeń mobilnych, które wyprzedziły już komputery stacjonarne pod względem liczby używanych urządzeń w Sieci. Wydajność musi być więc kluczowym elementem każdego porównania CMS-ów.

optymalizacja-strony
WordPress Joomla!!
Wydajność jest często wymieniana jako jeden ze słabszych punktów WordPress. Twórcy ​​skupiają się na wspieraniu starszych wersji, co powstrzymuje ich nieco pod względem rozwoju w kierunku szybkości. Na szczęście są hostingi, które ułatwią Ci zadanie: https://blog.servizza.com/jak-przyspieszyc-bloga-sklep-lub-strone-kilka-prostych-trikow/. Dobry hosting, aktualizacje i właściwa konserwacja strony oraz rozsądna ilość wtyczek to podstawa. Joomla! ma dobrą opinię na temat wydajności. Jednym z powodów jest to, że ma wbudowaną funkcję zwiększania wydajności. Na przykład z pulpitu nawigacyjnego można włączyć buforowanie i kompresję Gzip. Dostępne są też rozszerzenia, dzięki którym jest jeszcze szybsza. Poza tym od Ciebie zależy podjęcie zwykłych działań, takich jak minimalizowanie ilości rozszerzeń i żądań HTTP, optymalizacja obrazów, itp. Servizza również zapewnia Ci hosting dedykowany dla Joomla!.

Podsumowanie

Wybór systemu zarządzania treścią (CMS) to ważna decyzja, która może mieć ogromne reperkusje dla Twojej witryny. Istnieje wiele dostępnych, z których każdy ma swoje wady i zalety, a fanatyczni fani przekonują do wybranej przez siebie platformy. Istnieją dwie platformy, wyróżniające się spośród pakietów, które można bezpośrednio porównać: WordPress vs Joomla!.

Obydwie platformy są znane ze swojej względnej łatwości użycia, szerokich możliwości dostosowywania i aktywnych społeczności. WordPress i Joomla! mają swoje plusy i minusy, jak wszystko, jednak można je wykorzystać do budowy nowoczesnych, pełnych funkcji witryn.

stefan-servinski-servizza

Servizza Team, przy wsparciu Stefana