Planujesz rozpocząć promocję internetową marki? Sprawdź o czym musisz pomyśleć przed jej rozpoczęciem.

Promocja internetowa marki to jeden z najlepszych sposobów na reklamę Twojej firmy, biznesu czy projektu, który prowadzisz. Internet daje wiele możliwości i ma wiele zalet przy reklamowaniu dowolnej rzeczy. Jeśli jednak rozpoczynasz promocję Twojej marki w Internecie, powinieneś przed tym krokiem pomyśleć o kilku rzeczach tak, aby promocja była trafiona, skuteczna i efektywna. O czym zatem musisz pomyśleć przed pierwszym wyemitowaniem reklamy? Szczegóły poniżej.

Dobry stan marki

Pierwszym elementem, o którym musisz pomyśleć przed wyemitowaniem reklamy w Internecie i rozpoczęciem wdrożenia digital marketingu jest stan Twojej marki. Niektóre osoby często pochopnie rozpoczynają reklamowanie się w Sieci, nie sprawdzając w jakim stanie obecnie jest ich marka. Ma to kolosalny wpływ na wszystkie dalsze wydarzenia, gdyż w duży sposób stan marki wpływa na skuteczność i efektywność reklamy. Przede wszystkim powinieneś dokładnie poznać jej aktualny stan, a także trendy odnośnie sprzedaży czy funkcjonowania. Wiedza ta pomoże Ci określić, jak działa Twoja marka i jakie masz możliwości, które będziesz wykorzystywać do sprzedaży. Jeśli Twoja firma nie będzie w dobrym stanie i pewne elementy będą szwankowały, nie ma większego sensu pozyskiwanie dużej ilości odbiorców. Często będą oni odchodzili od Twojej marki gdy zobaczą, że Twoja strona internetowa jest w przebudowie, w Twoim sklepie internetowym nie ma wielu produktów lub jesteś na urlopie.

Twoja marka przed rozpoczęciem reklamowania się w Internecie musi działać poprawnie i być w jak najlepszej kondycji. Często reklama internetowa potrafi sprowadzić na witrynę gigantyczną liczbę odbiorców. Sporym marnotrawstwem byłoby sprowadzenie użytkowników, którzy w dużej mierze opuszczaliby Twoją witrynę. Przede wszystkim będzie to strata pieniędzy i marnowanie potencjału marki. Wielu klientów nie zdecyduje się już ponownie wejść na Twoją stronę internetową, a widząc Twoje kolejne reklamy w Internecie, nie będzie z nich korzystało. W ten sposób możesz całkiem nieświadomie zniechęcić do Twojej marki dużą liczbę osób, a także wygenerować wiele negatywnych komentarzy. Jeśli zaczniesz promocję Twojej marki w Sieci, która nie będzie gotowa na pełne funkcjonowanie, ryzykujesz wiele negatywnych opinii, a także stratę klientów.

Duża liczba zapytań

Rzeczą, o której trzeba pomyśleć przed rozpoczęciem reklamowania się w Sieci, jest bardzo duża liczba zapytań, która prawdopodobnie pojawi się wraz z wyemitowaniem reklamy. Często będzie ona zaskakująco duża i może spowodować nawet realne problemy czy zawirowania w Twojej firmie. Wiele osób, które zobaczą Twoją reklamę, może skontaktować się z Tobą, wysyłając różnorodne zapytania. Choć nie ma dokładnych statystyk, może być to nawet kilkanaście – kilkadziesiąt procent Twojej grupy docelowej, do której dotarła reklama. Liczba ta będzie duża zwłaszcza, jeśli wyemitujesz dobrze zoptymalizowaną i skonfigurowaną reklamę internetową. W takiej sytuacji, jeśli nie będziesz przygotowany na dużą liczbę zapytań, będziesz musiał zmniejszyć wydajność Twojej pracy, gdyż nie będziesz mógł finalizować sprzedaży czyli robić tego, co najważniejsze w Twoim biznesie.

Jak zatem przygotować się na dużą liczbę zapytań po uruchomieniu skutecznej reklamy internetowej? Przede wszystkim powinieneś wybrać te kanały kontaktu, które są dla Ciebie komfortowe. Powinieneś również dobrać je w taki sposób, aby były komfortowe dla Twoich potencjalnych klientów. Należy jednak pamiętać, aby wybrać tylko tyle popularnych kanałów kontaktu, ile jesteś w stanie obsłużyć. Czasami podanie zbyt wielu form kontaktu może spowodować, że będziesz miał problem z obsługą zapytań. Należy również w jak największym stopniu zautomatyzować proces odpowiadania na pytania. W tym celu możesz w zakładce kontaktu umieścić krótki moduł FAQ, ustawić czat bota na Messengerze, czy stworzyć specjalne szablony interaktywne z pytaniami i odpowiedziami.

Kolejnym elementem przygotowania się na dużą ilość zapytań po uruchomieniu reklamy internetowej jest wyznaczenie osoby, która będzie odpowiedzialna za kontakt z potencjalnymi klientami. Jeśli dany projekt prowadzisz samodzielnie, powinieneś wyznaczyć konkretne godziny, o których będziesz sprawdzał komunikatory, skrzynki e-mail czy oddzwaniał na telefony. Powinieneś ten czas zarezerwować w Twoim planie dnia, aby móc odpowiadać na pytania w sposób jakościowy. Powinieneś robić to również stosunkowo szybko, aby klienci nie rozmyślili się lub nie zniechęcili do Twojej marki.

Realne moce przerobowe

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, który musisz przygotować przed rozpoczęciem promocji w Internecie, jest zadbanie o realne moce przerobowe. Niezależnie od tego czy prowadzisz duże sklepy internetowe, mały sklep wysyłkowy, czy innego rodzaju przedsięwzięcie online, powinieneś przygotować się na większą niż zwykle sprzedaż. Część osób, które będą się z Tobą kontaktowały, zostanie Twoimi klientami. Duża część odbiorców może od razu dokonać zakupu bez kontaktowania się z Tobą. Rozpoczynając reklamę internetową nigdy tak naprawdę nie wiesz z jakim odzewem spotka się Twoja reklama i jak dużo nowych zamówień trzeba będzie obsłużyć.

Powinieneś zatem określić jaką ilość sprzedaży dziennie jesteś w stanie obsłużyć. Musisz przewidzieć czas potrzebny na skompletowanie jednego zamówienia lub obsługę jednego klienta, a następnie wyliczyć ilu klientów będziesz w stanie dziennie rozliczyć, zachowując odpowiednią jakość. Musisz zadbać też o materiały do pakowania, system wysyłkowy, a także pracowników jeśli takowych zatrudniasz. Przed rozpoczęciem reklamy w Internecie powinieneś zatem przeanalizować te wszystkie kwestie, aby ustalić, jakie realnie masz dzienne moce przerobowe. Będzie to bardzo ważne, gdyż po rozpoczęciu reklamy w Internecie będziesz mógł zdecydować czy kontynuować ją czy wręcz przeciwnie, wstrzymać. Im szybciej zorientujesz się czy dasz sobie radę z realizacją wszystkich sprzedaży i zamówień, tym lepiej dla Twojej marki. Nie będziesz musiał anulować zamówień lub zmuszać klientów do długiego oczekiwania na realizację zamówień.

Stany magazynowe

Jednym z ważniejszych elementów funkcjonowania każdego e-commerce są stany magazynowe. Są to właśnie te produkty i towary, które chcesz sprzedawać z zyskiem i które będą generowały zysk. Przed rozpoczęciem reklamowania się w Internecie powinieneś zatem dokładnie określić Twoje stany magazynowe. Przede wszystkim powinieneś dowiedzieć się jak dużo towaru możesz przechowywać i jak zapełnione są Twoje magazyny. Musisz również wyliczyć ile sprzedaży będziesz mógł dokonać z Twoich obecnych stanów magazynowych, a także jak szybko będziesz mógł je uzupełnić. Wiedza ta pozwoli również płynnie zarządzać Twoją reklamą internetową i wstrzymywać ją w odpowiednim momencie tak, aby nie doszło do sytuacji, w której będziesz pozyskiwać chętnych odbiorców na zakup, a nie będziesz mógł zrealizować sprzedaży z powodu braku towaru.

Przed rozpoczęciem reklamowania się w Internecie powinieneś zatem przygotować sobie kilka scenariuszy zarządzenia Twoimi stanami magazynowymi — zarówno na wypadek zbyt dużego, zbyt małego czy pożądanego zainteresowania Twoją reklamą. Warto również wyznaczyć alternatywne sposoby uzupełnienia magazynu lub nawet jego rozbudowania, jeśli reklama będzie przynosiła dużą, stabilną i regularną sprzedaż.

Strategia reklamy

Tym, o czym nie myśli wiele osób gdy rozpoczyna promocję marki w Internecie, jest strategia reklamy. Przeważnie często popełnianym błędem w takiej chwili jest szybkie rozpoczęcie reklamy, która jest oderwana od ogólnej strategii reklamowej czy charakterystyki działania Twojej marki. Często nie masz takiej strategii ustalonej w ogóle, co również jest bardzo negatywnym zjawiskiem. Chcąc zatem reklamować się w Internecie i uruchomić promocję internetową powinieneś mieć najpierw ustaloną główną strategię promocji marki, a działania reklamowe, które chcesz uruchomić powinieneś wpisać w tę strategię.

Przede wszystkim będzie pozwalało to wykorzystać potencjał Twojej marki. Nowa promocja, która będzie współgrała z dotychczasowymi działaniami marketingowymi może przebiegać efektywniej, a także dawać lepsze rezultaty.

Nowe działania reklamowe, które zamierzasz uruchomić, nie będą przeszkadzały też innym działaniom promocyjnym, które aktualnie wykonujesz. Często różne sposoby reklamowania się w Internecie, mogą kłócić się ze sobą i kolidować tak, jak np. niespójne grupy docelowe czy optymalizacja reklam pod różnymi kątami.

Jeśli zatem nie posiadasz ogólnej strategii reklamy Twojej marki lub reklamy internetowej, powinieneś jasno ją wyznaczyć. W tym celu możesz skontaktować się ze specjalistami z agencji marketingowej lub agencji interaktywnej i poprosić o stworzenie takiej strategii, która będzie działała najlepiej w Twoim przypadku. Oczywiście możesz również samemu wyszkolić się w tym zakresie, nauczyć się podstaw opracowywania takiej strategii i ją zrealizować własnymi siłami. Następnie, gdy posiadasz już strategię ogólną reklamy Twojej marki, powinieneś wybrać takie działania promocyjne, które będą dobrze wpisywały się w tą strategię. Dzięki temu nowe działania będą uzupełniały te standardowe ogólne, a często będą dodatkowo dawały dużo więcej profitów, jeśli będą stosowane umiejętnie z innymi strategiami reklamowymi.

Zyski

Tym, o czym również musisz pomyśleć, jeśli chcesz uruchomić reklamę internetową Twojego e-biznesu, jest Twój zarobek. Często wiele osób nie analizuje, co zrobi z zarobionymi pieniędzmi, licząc jedynie na jak najlepszy wynik. Może być to bardzo problematyczne, gdy zarobisz dużo większą sumę pieniędzy, niż zwykle i nie będziesz wiedział co z nią zrobić. Zyski takie możesz zmarnować lub wykorzystać nieefektywnie. Przed uruchomieniem reklamy powinieneś zatem zadecydować, co zrobisz z ponadprogramowymi zyskami. Możesz przeznaczyć je zarówno na reinwestycje w kolejne działania reklamowe, rozbudowę Twojego biznesu lub na wypłatę. Sposób, w jaki wykorzystasz dodatkowo zarobione pieniądze dzięki nowej reklamie internetowej, powinien być dobrze przemyślany. Czasami rzeczywiście, lepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w firmę, która często potrzebuje usprawnień. W innym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie reinwestycja w działania reklamowe, jeśli te będą przynosiły dobre rezultaty lub jeśli będą wymagały większego budżetu. Generalnie, dobrym pomysłem jest zachowanie w takim przypadku zdrowego rozsądku. Zazwyczaj bardzo korci, aby zarobione pieniądze wydać na prywatne potrzeby lub tzw. zachcianki, poza tym pieniądze mają tę niekorzystną cechę, że dosyć łatwo rozchodzą się, gdzieś magicznie znikają. Dobrze więc mieć z góry założony konkretny plan podziału tych środków, z uwzględnieniem dalszego rozwoju firmy.

stefan-servinski-servizza

Servizza Team, przy wsparciu Stefana