Ciemne strony e-sprzedaży w Internecie. Sprawdź z czym musisz się zmierzyć chcąc handlować w Sieci.

Handel w Internecie i własny sklep internetowy to bardzo popularne rozwiązania, z których coraz częściej korzystają osoby chcące wejść do świata biznesu, istniejące firmy stacjonarne i oczywiście początkujący e-przedsiębiorcy. Choć – jak wiemy – handel internetowy ma wiele zalet i plusów, ma również minusy i wady, o których musisz pamiętać, chcąc wejść do tego świata. W tym tekście postaram się nieco przedstawić branżę e-commerce pod kątem wymagań, jakie stawia przed każdym świadomym e-przedsiębiorcą.

Duża konkurencja i trudność

Przede wszystkim pierwszym i najważniejszym problemem, z jakim będziesz musiał się zmierzyć, chcąc wejść do branży e-commerce, jest duża konkurencyjność. Zalety handlu w Internecie na przestrzeni ostatnich lat dostrzegło wiele marek i osób. Nie jest to zatem ten sam rynek e-commerce, co kilka, kilkanaście lat temu. Przede wszystkim znajduje się już na nim duża ilość firm, a także różnorodnych marek i projektów. Dzieje się tak w praktycznie każdej branży, a branże niszowe również powoli zapełniają się dużą ilością firm. Wszystko to sprawia, że chcąc handlować w Internecie, będziesz musiał konkurować z wieloma podobnymi sklepami internetowymi czy markami sprzedażowymi. To z kolei często burzy mylne wyobrażenie o tym, że można założyć sklep internetowy i od pierwszego dnia sprzedawać bardzo duże ilości produktów lub usług. Owszem, to nadal zdarza się, szczególnie w przypadku odkrycia nowej niszy lub innowacyjnych ofert, jednak jest coraz trudniejsze. Nawet jeśli będziesz miał doskonałą ofertę, a także będziesz poprawnie prowadził biznes w Internecie, nadal będziesz musiał wybić się na rynku i zaznaczyć swoje istnienie w danej branży tak, aby klienci mogli dowiedzieć się o danej ofercie. Pamiętaj, że Internet otworzył ogromne możliwości i zniwelował barierę odległości, ale jednocześnie udostępnił to wszystko globalnie, więc nie tylko rozszerzyła się ilość dostępnych rynków, również wzrosła konkurencja.

Konkurowanie z innymi markami sprzedażowymi w Internecie nie jest łatwe. Będzie polegało ono na dużej mozolnej pracy, a także wielu środkach, które będziesz musiał włożyć w ten proces oraz czasie jaki będziesz potrzebować do wybicia się na rynku. Będziesz musiał wykonać wszystkie działania reklamowe, a także związane z działalnością Twojej marki w taki sposób, aby Twoja firma działała w Internecie sprawnie i solidnie. Tak, aby docierała do bardzo dużego grona osób oraz przedstawiała ją w pozytywnym świetle. Jest to początkowy wymóg, który musisz spełnić, aby w ogóle móc sprzedawać w Internecie. Do tego rzecz jasna będziesz musiał oferować jakościowy produkt, który będą chcieli kupować klienci. Nie wiedząc o tym możesz być rozczarowany, wchodząc do branży e-commerce i nie generując dużych sprzedaży od pierwszego dnia. Branża handlu internetowego ma duży potencjał, ale musisz zmierzyć się z dużą konkurencją, aby skorzystać z wszystkich jego plusów.

Nieuczciwa konkurencja

Jedną z najciemniejszych stron, z jakimi będziesz mieć do czynienia wchodząc do branży handlu internetowego, jest nieuczciwa konkurencja. Często mylnie uważa się, że w świecie handlu internetowego wszystko opiera się na jasnych i przyjaznych zasadach. Niestety, bardzo szybko zostaniesz sprowadzony na ziemię, zauważając nieuczciwe praktyki Twoich bezpośrednich konkurentów. Może być to np. celowe klikanie w Twoje reklamy w Google Ads, aby zwiększyć Twoje wydatki na reklamę, depozycjonowanie Twojej strony internetowej, ataki na Twój wizerunek czy oczernianie i próby zaszkodzenia Twojej marce na wiele różnych sposobów, np. Poprze zamieszczanie fałszywych i niekorzystnych opinii.

Jeśli nadal chcesz działać w branży e-commerce, zwłaszcza na dużą skalę, powinieneś mieć na uwadze, że prędzej czy później będziesz musiał zmierzyć się z takim zjawiskiem. Marki obecne już na rynku internetowym w każdej dziedzinie niechętnie będą oddawały pole i część “tortu”, który posiadają. Będzie to zwłaszcza widoczne w branżach dochodowych, gdzie walka o duży zarobek jest często bezwzględna. Chcąc zatem rywalizować w branży e-commerce i sprzedawać w Internecie powinieneś mieć na uwadze, że będziesz musiał się bronić i stykać się z nieuczciwą konkurencją. Powinieneś zatem podejść do tego, jak najbardziej neutralnie i bez wykazywania żadnych emocji, jedynie wykonując te czynności, które będą broniły Twoją markę w Internecie.

Inwestycja a strata i niepowodzenie biznesu

Rzeczą, którą również powinieneś mieć na uwadze, jeśli chcesz handlować w Internecie, jest to, że możesz stracić pieniądze na takim pomyśle. Oczywiście zasada ta dotyczy każdej działalności inwestycyjnej lub biznesowej, więc również w tym przypadku. Wiele osób sądzi bowiem, że Internet jest magicznym miejscem, w którym bez względu na Twoje działania odniesiesz sukces i będziesz sprzedawać duże ilości Twoich produktów. W rzeczywistości wejście do branży e-commerce wymagać będzie często niemałych inwestycji w takie elementy, jak budowa marki cyfrowej, reklama czy obsługa sprzedaży wysyłkowej. Często będziesz musiał poświęcić spore środki na taką inwestycję, nie otrzymując w zamian gwarancji sukcesu.

W przypadku, gdy wejście do branży e-commerce nie powiedzie się z jakiegoś powodu, musisz mieć na uwadze, że możesz stracić pieniądze. Powinieneś zatem otwierać biznes w Internecie lub jego cyfrową część ze świadomością, że po prostu może się to nie udać. Powinieneś zatem inwestować jedynie te pieniądze, które możesz stracić i które są Twoimi nadwyżkami. Zdecydowanie złym pomysłem będzie przeznaczenie wszystkich pieniędzy, jakie posiadasz na wejście do branży e-commerce, czy też stawianie wszystkiego na jedną kartę. I niezależnie, czy prowadzisz biznes stacjonarny i przenosisz go całkowicie do Internetu, czy chcesz poszerzyć kanały dystrybucji, czy w końcu rozpoczynasz od zera. W niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem może być przyjęcie polityki stopniowego wchodzenia do branży e-commerce i minimalizacji kosztów, np. poprzez wykorzystywanie na początku darmowych sposobów reklamy i handlu, a następnie zwiększania nakładów wraz z rozwojem e-biznesu. Przy czym należy tutaj uważać, aby nie popełnić poważnych błędów w zakresie wyboru odpowiedniego zaplecza technicznego i technologicznego. Szerzej opisujemy to w wielu artykułach na blogu Servizza oraz w 100% bezpłatnym poradniku dla e-commerce:

Remanent i księgowość

Tym, o czym musisz pamiętać, jest również konieczność wykonywania remanentu oraz prowadzenia księgowości. Handel internetowy często odbywa się na bardzo dużą skalę, gdzie sprzedawane są duże ilości produktów. Będziesz musiał je policzyć pod koniec roku, a także mieć nad nimi nadzór i posiadać poprawnie prowadzoną księgowość. Oczywiście nie musisz samemu stawać się ekspertem w zakresie księgowości (choć warto znać podstawy), aby móc zarządzać biznesem samodzielnie. Możesz po prostu wynająć biuru rachunkowe, które poprowadzi wszystkie rozliczenia w Twoim imieniu. Oczywiście będzie wiązało się to z kolejnymi wydatkami, a także koniecznością współpracy z zewnętrznym partnerem, w tym właściwego zadbania o kwestie poufności i odpowiednich przepisów, np. RODO. Choć na rynku istnieje wiele biur rachunkowych czy prywatnych księgowych, oferujących swoje usługi jako specjaliści, musisz mieć to na uwadze. Dla wielu osób będzie to zaskoczenie, a także kolejny nieprzewidziany problem. Warto zatem przed założeniem sklepu internetowego pomyśleć o tym, jak dużą ilością produktów chcesz handlować, a także, jakie problemy będzie to powodowało. Często możesz nie mieć odpowiednich mocy przerobowych do okresowego liczenia produktów, a także zarządzania stroną finansową przedsięwzięcia, które musi być prowadzone rzetelnie i skrupulatnie.

Konieczność założenia firmy

W zdecydowanej większości przypadków handel w Internecie będzie wymagał również założenia realnie działającej firmy. Nie licząc przypadków, gdzie handel będzie odbywał się na małą skalę, a także nieregularnie, chcąc podbić świat handlu internetowego, będziesz musiał również rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej lub innej formy firmy. Jest to konieczne, gdyż często będziesz uzyskiwał duże zyski, od których będziesz musiał odprowadzać podatek. Założenie firmy w Polsce w teorii jest proste, szybkie i łatwe, jednak realia często pokazują, iż bywa to być trudne i kłopotliwe. Wiąże się to z dużą biurokracją, a także z dużą ilością obowiązków formalnych, które musisz spełniać. Również, jeśli nie znasz się na tym, będziesz musiał przemyśleć, czy nie skorzystać np. z opcji inkubatorów biznesowych, doradców czy pośrednictw. Założenie firmy wiąże się również z konkretnymi wydatkami, a także regularnymi obowiązkami, które będziesz musiał wykonywać i na które będziesz musiał poświęcać środki oraz czas.

Tak więc, jeśli nie prowadzisz jeszcze biznesu stacjonarnego i nie masz firmy oraz nie chcesz jedynie wejść do Internetu na niewielką skalę, a masz zamiar stworzyć e-biznes od zera, musisz wziąć pod uwagę, że będziesz musiał założyć firmę. Jest to bardzo ważny czynnik, często decydujący o tym, czy rozpoczniesz swoją handlową działalność w Sieci. Rozważając zatem taki krok, powinieneś dokładnie przekalkulować wszystkie wydatki, a także obowiązki i wziąć pod uwagę to, że oprócz samego zarabiania pieniędzy będziesz musiał również prowadzić biznes. Może być to zwłaszcza kłopotliwe dla wizjonerów czy idealistów, którzy z jednej strony doskonale znają się na swojej branży lub na zarabianiu pieniędzy i chcą wdrożyć ciekawy projekt, a z drugiej strony nie znają się na księgowości, prawie i biznesowej części przedsięwzięcia.

Wymagające warunki prowadzenia handlu

Ciemną stroną prowadzenia biznesu w Internecie jest również to, że będziesz musiał poświęcić na to sporo uwagi oraz czasu. Jak mylnie sądzi wiele osób, prowadzenie handlu internetowego nie jest ani łatwe ani proste. Przede wszystkim będziesz musiał dbać o Twoją markę, audytować ją oraz usprawniać i zarządzać nią na bieżąco. Będziesz musiał dbać również o reklamę, utrzymywanie standardów oraz świadczenie usług na jak najwyższym poziomie, z równoczesnym i stałym wybijaniem się na rynku. To wszystko będziesz musiał połączyć z dobrym modelem biznesowym, który pozwoli Ci zarabiać pieniądze. Prowadzenie biznesu w Internecie jest zatem wymagające pod wieloma względami. Oznacza to, że będziesz musiał poświęcić sporo czasu, uwagi i zaangażowania w taki biznes, aby osiągnąć sukces. Często, aby zarobić spore pieniądze w Internecie, będziesz musiał działać również na dużą skalę, gdyż tylko takie działania przy małym zysku i dużej konkurencji oraz innych okolicznościach pozwolą zarabiać adekwatne pieniądze.

Zatem, jeżeli planujesz założyć biznes internetowy lub chcesz wejść z Twoją marką tradycyjną do Internetu, powinieneś wiedzieć o tym i zarezerwować odpowiednią ilość czasu, środków oraz energii. Powinieneś szczególnie zastanowić się nad tym krokiem w przypadku, gdy mimo to już masz napięty grafik, a także nie dysponujesz odpowiednią ilością czasu czy środków operacyjnych. Pamiętaj proszę, że wskazane powyżej ciemne strony handlu internetowego nie mają na celu zniechęcić Cię do e-biznesu. Powinno to raczej uświadomić Ci, że nie jest to prosty i gotowy sposób na sukces, jaki możesz odnieść w tej branży, często nawet łatwiej, niż w świecie realnym. Po prostu, dla własnego dobra powinieneś pamiętać, że handel internetowy ma wiele ciemnych stron, które musisz wziąć pod uwagę, chcąc wejść do tego biznesu. Niezależnie czy jesteś osobą początkującą, hobbystą biznesowym czy dużą i prężnie działającą marką w świecie realnym.

stefan-servinski-servizza

Servizza Team, przy wsparciu Stefana