Jak uruchomić bloga? WordPress – co jeszcze? Porównanie aplikacji blogowych.

Jak rozpocząć blogowanie, czy tylko WordPress?

cms

Tworzenie i zarządzanie własnym blogiem jest bardzo łatwe. O ile rozumiesz ideę CMS i masz rozeznanie wśród dostępnych możliwości. Niekoniecznie przecież musi to być tak popularny WordPress. A jest w czym wybierać: WordPress, Serendipity, Dotclear, b2evolution, Textpattern, Nibbleblog, LifeType, Pixie, Nucleus, Chyrp, eggBlog, HTMLy, PivotX, FlatPress, StatusNet, PageCookery, Storytlr. Każdy z tych systemów możesz zainstalować na swoim hostingu Servizza dosłownie kilkoma kliknięciami. Możliwości tych platform omówimy w kolejnych punktach:

WordPress

wordpress

WordPress’a szerzej przedstawiać nie trzeba. Jest to platforma, której możesz użyć do stworzenia pięknej witryny lub bloga. Wolne i bezpłatne oprogramowanie, tworzone przez setki wolontariuszy. Ponadto, dostępnych jest mnóstwo wtyczek, które przekształcą Twoją witrynę w niemal wszystko, co możesz sobie wyobrazić. Nie wspominając o motywach, spośród których możesz wybrać wymarzony layout. Wg autorów platformy, WordPress zasila ponad 23% Sieci i liczba ta rośnie każdego dnia. Od prostych stron internetowych, przez blogi, po skomplikowane portale i witryny korporacyjne, a nawet aplikacje. Poniżej znajduje się lista niektórych funkcji, które są standardowo obsługiwane przez WordPress. Dodatkowo istnieją tysiące wtyczek, które rozszerzają to, co robi WordPress, więc rzeczywista funkcjonalność jest prawie nieograniczona. Możesz także wykonywać dowolne czynności za pomocą kodu WordPress, rozszerzać go lub modyfikować w dowolny sposób lub wykorzystywać w komercyjnych projektach. Bez żadnych opłat licencyjnych.

Ogólna funkcjonalność WordPress’a:

 • Prostota – nic nie powinno przeszkadzać Twojej stronie i treściom.
 • Elastyczność  – dzięki WordPress możesz stworzyć dowolny rodzaj strony internetowej: osobisty blog lub stronę internetową, fotoblog, witrynę biznesową, profesjonalne portfolio, stronę rządową, magazyn lub serwis informacyjny, społeczność internetową, a nawet sieć stron internetowych. Możesz uatrakcyjnić swoją witrynę za pomocą motywów i rozszerzyć ją za pomocą wtyczek. Możesz nawet zbudować własną aplikację.
 • Łatwość publikacji – jeśli kiedykolwiek tworzyłeś dokument, już wiesz, jak tworzyć treści za pomocą WordPress. Możesz tworzyć posty i strony, łatwo je formatować, wstawiać multimedia i jednym kliknięciem przycisku Twoja treść jest dostępna w Internecie.
 • Narzędzia do publikowania – WordPress ułatwia zarządzanie zawartością. Twórz wersje robocze, planuj publikację i przeglądaj swoje wersje postów. Udostępnij swoje treści jako publiczne lub prywatne, a także zabezpiecz posty i strony hasłem.
 • Zarządzanie użytkownikami – nie wszyscy wymagają takiego samego dostępu do Twojej witryny. Administratorzy zarządzają stroną, redaktorzy współpracują przy treściach, autorzy i współpracownicy piszą tę treść, a subskrybenci mają profil, którym mogą zarządzać. Dzięki temu możesz mieć wielu współpracowników.
 • Zarządzanie mediami – mówią, że obraz wart tysiąca słów. Dlatego ważne jest, aby móc szybko i łatwo przesyłać obrazy i multimedia do WordPress’a. Przeciągnij i upuść swoje multimedia do uploadera, aby dodać je do swojej witryny. Dodaj alt text, podpisy i tytuły oraz wstaw zdjęcia i galerie do swoich treści. Dodaliśmy nawet kilka narzędzi do edycji obrazu, z którymi możesz nieźle bawić się.
 • Pełna zgodność ze standardami – każdy fragment kodu generowanego przez WordPress jest w pełni zgodny ze standardami określonymi przez W3C. Oznacza to, że Twoja witryna będzie działać w najważniejszych przeglądarkach, zachowując jednocześnie kompatybilność z ich następną generacją Twoja strona jest piękna, teraz i w przyszłości.
 • Wygląd – WordPress jest dostarczany z dwoma domyślnymi motywami. Ponadto istnieje katalog z tysiącami kolejnych propozycji, również bezpłatnymi. Możesz też opracować i zainstalować swój własny motyw, kupić komercyjny lub zlecić opracowanie dedykowanego.
 • Rozszerzenia, wtyczki – WordPress zawiera mnóstwo wbudowanych funkcji, domyślnie. Dla każdej innej funkcji istnieje katalog wtyczek z tysiącami propozycji, również darmowymi. Dodawaj złożone galerie, portale społecznościowe, fora, widżety mediów społecznościowych, ochronę przed spamem, kalendarze, elementy dla optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, formularze, e-commerce, itd.
 • Wbudowane komentarze – Twój blog jest Twoim domem, a system komentarzy dostarcza miejsce, w którym Twoi znajomi i obserwatorzy mogą utrzymywać z Tobą kontakt. Wbudowane narzędzia oferują wszystko, czego potrzebujesz, aby prowadzić i moderować dyskusję.
 • Optymalizacja – WordPress jest zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek od razu po zainstalowaniu. Aby uzyskać dokładniejszą kontrolę nad pozycjonowaniem, istnieje mnóstwo dodatkowych wtyczek SEO.
 • Wielojęzyczny – WordPress jest dostępny w ponad 70 językach.
 • Wolność – WordPress jest objęty licencją GPL, która została stworzona w celu ochrony Twojej wolności. Możesz używać WordPress w dowolny sposób: instaluj, używaj, modyfikuj, rozpowszechniaj. Wolność oprogramowania jest fundamentem, na którym opiera się WordPress.
 • Społeczność – jako najpopularniejszy CMS w Internecie, WordPress ma żywą i wspierającą społeczność. Zadaj pytanie na forach wsparcia i uzyskaj pomoc. Przeczytać posty na blogach i samouczki dotyczące WordPress.
instalacja-wordpress

Do konfiguracji tej opcji można przejść w następujący sposób: ‘Konto Klienta’ -> ‘Wybrany hosting’ -> ‘cPanel’ -> dział ‘Apps Installer’ -> ‘Blogi’ -> ‘WordPress‘.

Więcej informacji na temat pomocy znajdziesz na stronie:
https://servizza.com/knowledgebase/411/Wordpress.html

Pubvana

Pubvana Open Blog została zbudowana w oparciu o znany Open Blog w wersji 3. Platforma, uważana przez autorów za najłatwiejszy i najbardziej intuicyjny system CMS. System do tworzenia osobistych blogów i prywatnych stron internetowych oraz małych witryn biznesowych. Podstawowa funkcjonalność opisana przez autorów:

 • Kokpit – pokazuje najważniejsze informacje, dzięki czemu można łatwo zarządzać swoją stroną.
 • Łatwe blogowanie – dodawaj kategorie, zezwalaj na komentarze i wybierz polecany post. Pisanie treści jest niezwykle łatwe dzięki popularnemu edytorowi Markdown. Automatycznie generujemy również metatagi „og:” i „twitter:”, aby zapewnić łatwy podgląd podczas udostępniania stron i postów na platformach społecznościowych.
 • System komentarzy – użyj systemu komentarzy, aby uzyskać informacje zwrotne od użytkowników witryny. Użyj wbudowanego systemu komentarzy lub komentarzy na Facebooku. Komentarze mogą być wyłączone dla całej witryny lub dla określonych postów na blogu, to zależy od Ciebie.
 • Media Manager – Pubvana korzysta z potężnego Media Managera, aby ułatwić organizowanie plików, zdjęć i filmów.
 • Mapa witryny i roboty – Pubvana zarządza plikiem sitemap.xml i robots.txt. Wyszukiwarki polubią Twoją witrynę za to.
 • Użytkownicy – zezwalaj redaktorom treści i innym na dostęp do pulpitu nawigacyjnego.
 • Motywy – spraw, aby Twoja witryna wyglądała tak, jak chcesz. Możesz kupować motywy premium w sklepie Pubvana Addons lub tworzyć własne.
 • Widgety – użyj widżetów, aby wyświetlić określone informacje tam, gdzie chcesz. Widżety doskonale nadają się do łączenia z podstawową funkcjonalnością lub łączenia usług od innych dostawców z Twoją witryną. Załączamy kilka podstawowych widgetów podczas instalacji Pubvany. Bardziej zaawansowane widżety można kupić w sklepie Pubvana Addons.
 • Łącza społecznościowe – to specjalne miejsce do umieszczania wszystkich linków do kont mediów społecznościowych. Po prostu dodaj je do obszaru Społeczności na pulpicie nawigacyjnym i umieść widget tam, gdzie chcesz go umieścić w swojej witrynie.
 • Ustawienia – pozwalają łatwo zmienić konkretne zachowanie w obszarach witryny.
 • Google – zapewniamy kilka integracji Google. Google Analytics i reCaptcha pomagają śledzić użytkowników i chronić Twoją witrynę.
 • Nawigacja – budowanie publicznej nawigacji (menu) nie może być prostsze dzięki naszemu menu do przeciągania i upuszczania. Po prostu dodaj żądane strony / posty do swojego menu i ustaw je tak, jak lubisz.
vana Open Blog

Do konfiguracji tej opcji można przejść w następujący sposób: ‘Konto Klienta’ -> ‘Wybrany hosting’ -> ‘cPanel’ -> dział ‘Apps Installer’ -> ‘Blogi’ -> ‘Pubvana‘.

Więcej informacji na temat pomocy znajdziesz na stronie:
https://servizza.com/knowledgebase/412/Open-Blog.html

Serendipity

Serendipity to aplikacja blogowa stworzona w PHP, która daje użytkownikowi łatwy sposób na prowadzenie dziennika online, bloga internetowego lub nawet pełnej strony. Serendipity oferuje elastyczne, rozszerzalne i łatwe w użyciu środowisko z mocą porównywalną do profesjonalnych aplikacji. Użytkownicy doceniają wyrafinowaną architekturę pluginów Serendipity, która pozwala łatwo modyfikować zarówno wygląd bloga, jak i jego funkcje. Możesz zainstalować ponad 120 wtyczek za pomocą jednego kliknięcia, natychmiast zwiększając funkcjonalność swojego bloga. Nie trzeba edytować kodu.

Serendipity

Do konfiguracji tej opcji można przejść w następujący sposób: ‘Konto Klienta’ -> ‘Wybrany hosting’ -> ‘cPanel’ -> dział ‘Apps Installer’ -> ‘Blogi’ -> ‘Serendipity‘.

Więcej informacji na temat pomocy znajdziesz na stronie:
https://servizza.com/knowledgebase/413/Serendipity.html

Dotclear

Dotclear to system CMS, który początkowo zaprojektowany przez jednego człowieka, wkrótce zgromadził zespół złożony z różnych osobowości z różnych środowisk. Celem projektu jest zapewnienie przyjaznego użytkownikowi narzędzia, które umożliwi każdemu publikowanie w Internecie, niezależnie od umiejętności technicznych. Dotclear posiada bogatą funkcjonalność, dzięki której jest wysokiej jakości narzędziem do publikowania, które w niektórych aspektach równoważy, a nawet przewyższa inne podobne narzędzia. Poza podstawową funkcjonalnością, Dotclear został tak zaprojektowany, aby zapewnić użytkownikowi najbardziej komfortową pracę i wrażenia. Podstawowa funkcjonalność:

 • Łatwa publikacja
 • W pełni konfigurowalny motyw
 • Przyjazna dla użytkownika administracja
 • Elastyczny system szablonów
 • Zarządzanie mediami
 • Elastyczny system komentarzy
 • Wbudowany moduł antyspamowy
 • Widżety prezentacji
 • Motywy i wtyczki
 • Strony
 • Tagi i kategorie
 • Automatyczna instalacja
 • Obsługa kilku typów baz danych
 • Automatyczna instalacja
 • Multiblog
 • Wielu użytkowników z uprawnieniami
 • Naturalnie zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek
 • Pełna obsługa trackback
 • Pełna obsługa Unicode
 • Obsługa klienta XML / RPC
 • Wydajność i skalowalność
Dotclear

Do konfiguracji tej opcji można przejść w następujący sposób: ‘Konto Klienta’ -> ‘Wybrany hosting’ -> ‘cPanel’ -> dział ‘Apps Installer’ -> ‘Blogi’ -> ‘Dotclear‘.

Więcej informacji na temat pomocy znajdziesz na stronie:
https://servizza.com/knowledgebase/414/Dotclear.html

b2evolution

b2evolution to zaawansowane narzędzie do tworzenia blogów. Zapewnia separację treści / prezentacji, pełne zarządzanie użytkownikami, pełną internacjonalizację oraz zarządzanie przepływem pracy. b2evolution zawiera wszystkie funkcje tradycyjnych narzędzi blogowych i rozszerza je o zaawansowane funkcje, takie jak zarządzanie plikami i zdjęciami, zaawansowane skórki, obsługa wielu blogów oraz szczegółowe uprawnienia użytkowników. W opcjach znajdziesz m.in.:

 • AntiSpam Deluxe
 • Opcja wielu blogów
 • Skórki bloga
 • Wielu użytkowników i autorów
 • Zintegrowane statystyki
 • Zaawansowana kategoryzacja
 • Lokalizacja w kilku językach
 • Zgodność ze standardami Sieci
 • Łatwa instalacja i aktualizacja
b2evolution

Do konfiguracji tej opcji można przejść w następujący sposób: ‘Konto Klienta’ -> ‘Wybrany hosting’ -> ‘cPanel’ -> dział ‘Apps Installer’ -> ‘Blogi’ -> ‘b2evolution‘.

Więcej informacji na temat pomocy znajdziesz na stronie:
https://servizza.com/knowledgebase/415/b2evolution.html

Textpattern

Textpattern

Textpattern to aplikacja internetowa zaprojektowana, aby pomóc przezwyciężyć przeszkody w publikowaniu w Internecie oraz uprościć tworzenie dobrze zorganizowanych stron internetowych, zgodnych ze standardami. Funkcje interfejsu:

 • Szybka konwersja zwykłego tekstu na prawidłowy XHTML
 • Szybkie wyszukiwanie starych artykułów według słów kluczowych
 • Dzienniki odwiedzin / stron odsyłających
 • Szablon oparty na przeglądarce i edycja CSS
 • Nieograniczone sekcje witryny
 • Nieograniczone kategorie artykułów, linków, plików i zdjęć
 • Oparte na przeglądarce pobieranie i organizowanie plików i obrazów
 • Szybka intuicyjna edycja artykułów, linków, komentarzy, elementów strony
 • Hierarchia uprawnień do publikowania, edycji i projektowania
 • Nielimitowani autorzy stron
 • Import zawartości z innych systemów zarządzania treścią
 • Zabezpieczanie hasłem sekcji witryny, a nawet określonych artykułów
 • Dostępny w ponad 40 językach

Do konfiguracji tej opcji można przejść w następujący sposób: ‘Konto Klienta’ -> ‘Wybrany hosting’ -> ‘cPanel’ -> dział ‘Apps Installer’ -> ‘Blogi’ -> ‘Textpattern‘.

Więcej informacji na temat pomocy znajdziesz na stronie:
https://servizza.com/knowledgebase/416/Textpattern.html

LifeType

LifeType

LifeType obsługuje wiele blogów i użytkowników, zarządzanie mediami, generowanie standardowej zawartości, czyste adresy URL i wsparcie dla subdomen. LifeType wymaga PHP i MySQL. Pisanie artykułów jest wygodne dzięki dołączonemu edytorowi WYSIWYG. Dodawanie zdjęć i plików dźwiękowych (dla Podcastingu) to tylko kwestia przeglądania i klikania. Pulpit nawigacyjny zapewnia wszystkie potrzebne informacje za każdym razem, gdy się logujesz. Najnowsze artykuły, komentarze oraz krótkie statystyki natychmiast informują o stanie Twojego bloga.

Do konfiguracji tej opcji można przejść w następujący sposób: ‘Konto Klienta’ -> ‘Wybrany hosting’ -> ‘cPanel’ -> dział ‘Apps Installer’ -> ‘Blogi’ -> ‘LifeType‘.

Więcej informacji na temat pomocy znajdziesz na stronie:
https://servizza.com/knowledgebase/418/LifeType.html

Pixie

Pixie

Pixie to niewielka, bezpłatna aplikacja internetowa o otwartym kodzie źródłowym, która pomoże szybko utworzyć własną stronę internetową.

Do konfiguracji tej opcji można przejść w następujący sposób: ‘Konto Klienta’ -> ‘Wybrany hosting’ -> ‘cPanel’ -> dział ‘Apps Installer’ -> ‘Blogi’ -> ‘Pixie‘.

Więcej informacji na temat pomocy znajdziesz na stronie:
https://servizza.com/knowledgebase/419/Pixie.html

Nucleus

Nucleus CMS

Nucleus CMS to elastyczny i łatwy w instalacji system zarządzania treścią, czyli oprogramowanie blogowe. Pomaga w opublikowaniu strony internetowej i pozwala pisarzom robić to, na czym im najlepiej zależy: pisanie artykułów, bez martwienia się o formatowanie i znaczniki.

Do konfiguracji tej opcji można przejść w następujący sposób: ‘Konto Klienta’ -> ‘Wybrany hosting’ -> ‘cPanel’ -> dział ‘Apps Installer’ -> ‘Blogi’ -> ‘Nucleus ‘.

Więcej informacji na temat pomocy znajdziesz na stronie:
https://servizza.com/knowledgebase/420/Nucleus.html

Chyrp

Chyrp

Chyrp to silnik blogowy, zaprojektowany tak, aby był bardzo lekki, zachowując jednocześnie funkcjonalność. Jest zasilany przez PHP i ma bardzo mocne silniki motywów i rozszerzeń, więc możesz go spersonalizować tak, jak chcesz.

Do konfiguracji tej opcji można przejść w następujący sposób: ‘Konto Klienta’ -> ‘Wybrany hosting’ -> ‘cPanel’ -> dział ‘Apps Installer’ -> ‘Blogi’ -> ‘Chyrp ‘.

Więcej informacji na temat pomocy znajdziesz na stronie:
https://servizza.com/knowledgebase/421/Chyrp.html

eggBlog

eggBlog

eggBlog to bezpłatny pakiet oprogramowania do tworzenia blogów, oparty na PHP i MySQL. Umożliwia tworzenie własnej strony internetowej, dziennika lub bloga.

Do konfiguracji tej opcji można przejść w następujący sposób: ‘Konto Klienta’ -> ‘Wybrany hosting’ -> ‘cPanel’ -> dział ‘Apps Installer’ -> ‘Blogi’ -> ‘eggBlog ‘.

Więcej informacji na temat pomocy znajdziesz na stronie:
https://servizza.com/knowledgebase/422/eggBlog.html

HTMLy

HTMLy

HTMLy to otwarta platforma blogowa, w której nacisk położono na prostotę i szybkość. Używa unikalnego algorytmu do znajdowania lub wyświetlania dowolnych treści na podstawie daty, kategorii, tagu lub autora, dzięki czemu cechuje się wysoką wydajnością.

Do konfiguracji tej opcji można przejść w następujący sposób: ‘Konto Klienta’ -> ‘Wybrany hosting’ -> ‘cPanel’ -> dział ‘Apps Installer’ -> ‘Blogi’ -> ‘HTMLy ‘.

Więcej informacji na temat pomocy znajdziesz na stronie:
https://servizza.com/knowledgebase/423/HTMLy.html

PivotX

PivotX

PivotX to bezpłatne oprogramowanie, które pomaga w utrzymaniu dynamicznych witryn, takich jak blogi, czasopisma internetowe i inne często aktualizowane witryny. PivotX to także świetne narzędzie do obsługi bardziej złożonych stron internetowych. Jego potężny rdzeń i elastyczny system szablonów ułatwiają programistom dostosowanie i rozszerzenie. Wart rozważenia niezależnie, czy potrzebujesz łatwego w użyciu, solidnego narzędzia do tworzenia blogów, czy też chcesz maksymalizować wydajność.

Do konfiguracji tej opcji można przejść w następujący sposób: ‘Konto Klienta’ -> ‘Wybrany hosting’ -> ‘cPanel’ -> dział ‘Apps Installer’ -> ‘Blogi’ -> ‘PivotX ‘.

Więcej informacji na temat pomocy znajdziesz na stronie:
https://servizza.com/knowledgebase/424/PivotX.html

FlatPress

FlatPress

FlatPress to mechanizm do blogowania. Nie używa bazy danych, zapisuje posty jako proste pliki tekstowe.

Do konfiguracji tej opcji można przejść w następujący sposób: ‘Konto Klienta’ -> ‘Wybrany hosting’ -> ‘cPanel’ -> dział ‘Apps Installer’ -> ‘Blogi’ -> ‘FlatPress ‘.

Więcej informacji na temat pomocy znajdziesz na stronie:
https://servizza.com/knowledgebase/425/FlatPress.html

StatusNet

StatusNet

StatusNet to otwarta platforma mikroblogowa, która pomaga udostępniać i łączyć się w czasie rzeczywistym w ramach własnej domeny. Dzięki StatusNet możesz zachęcać do współpracy, budować i angażować swoją społeczność oraz być liderem swojej marki.

Do konfiguracji tej opcji można przejść w następujący sposób: ‘Konto Klienta’ -> ‘Wybrany hosting’ -> ‘cPanel’ -> dział ‘Apps Installer’ -> ‘Blogi’ -> ‘StatusNet ‘.

Więcej informacji na temat pomocy znajdziesz na stronie:
https://servizza.com/knowledgebase/426/StatusNet.html

PageCookery

PageCookery

PageCookery to platforma dla mikro blogów. Połączenie bezpieczeństwa, wydajności i stabilności, dzielenia się, odkrywania koncepcji Web 2.0.

Do konfiguracji tej opcji można przejść w następujący sposób: ‘Konto Klienta’ -> ‘Wybrany hosting’ -> ‘cPanel’ -> dział ‘Apps Installer’ -> ‘Blogi’ -> ‘PageCookery ‘.

Więcej informacji na temat pomocy znajdziesz na stronie:
https://servizza.com/knowledgebase/427/PageCookery.html

Storytlr

Storytlr

Storytlr – z łatwością publikuj interesujące Cię rzeczy, importuj materiały z sieci Web 2.0 i udostępniaj swoje życie online. Storytlr to otwarta platforma lifestreaming’u i mikro blogowania.

Do konfiguracji tej opcji można przejść w następujący sposób: ‘Konto Klienta’ -> ‘Wybrany hosting’ -> ‘cPanel’ -> dział ‘Apps Installer’ -> ‘Blogi’ -> ‘Storytlr ‘.

Więcej informacji na temat pomocy znajdziesz na stronie:
https://servizza.com/knowledgebase/428/Storytlr.html  

Podsumowanie

stefan-servinski-servizza

W każdym pakiecie Niezawodny Hosting WWW oraz Hosting WWW Premium, masz dostęp do specjalnego panelu. Za jego pośrednictwem uruchomisz kreatora, który poprowadzi Cię krok po kroku przez proces instalacji. W ogóle nie musisz znać się na tym, wystarczy wypełnienie odpowiednich pól formularza. Do dyspozycji masz zarówno najpopularniejszego WordPress’a, jak również rozwiązania alternatywne: Serendipity, Dotclear, b2evolution, Textpattern, Nibbleblog, LifeType, Pixie, Nucleus, Chyrp, eggBlog, HTMLy, PivotX, FlatPress, StatusNet, PageCookery, Storytlr. Z Servizza możesz rozpocząć własną przygodę w blogosferze kilkoma kliknięciami! 🙂

Servizza Team, przy wsparciu Stefana