Jak prowadzić bloga? Jakość, ciekawe formy treści, regularność, a może optymalizacja SEO? O czym trzeba pomyśleć?

Prowadzenie firmowego bloga to świetna okazja, aby dobrze zaprezentować się przed klientami a zarazem, aby przekonać niezdecydowanych do skorzystania z oferty. Niezależnie od tego, w jakiej branży działasz i jaką stronę internetową posiadasz, powinieneś rozważyć prowadzenie bloga, gdyż ma to wiele zalet. Na co jednak warto zwrócić uwagę w takim przypadku? W tym tekście przedstawiam najważniejsze elementy, o które musisz zadbać w szczególny sposób. Dzięki nim prowadzenie bloga będzie skuteczne i efektywne, a zarazem będzie wspierało budowę Twojego wizerunku, a w konsekwencji będzie pomagało zwiększać sprzedaż.

SEO bloga

Pierwszym i jednym z najważniejszych elementów, o które musisz zadbać chcąc prowadzić firmowego bloga, jest kwestia SEO. Dzięki dostosowaniu tego elementu serwisu do wymogów wyszukiwarek będziesz mógł pozyskiwać duże ilości ruchu organicznego, a także wspomagać ewentualne działania reklamowe. Również sama strona internetowa będzie zyskiwała, gdyż przy okazji będzie zwiększała się ilość dobrej jakości treści. Prowadzenie bloga związanego np. ze sklepem internetowym, który zapewne będziesz chciał pozycjonować, będzie po prostu wspierało Twoje działania, znacząco zwiększy się efektywność tych działań. W sytuacji, gdy treści będą dodatkowo zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek (np. Google), automatycznie przełoży się to na zwiększanie jakościowego ruchu, a w konsekwencji wzrost zysków.

Załóżmy, że prowadzisz e-sklep rowerowy, oferujący części zamienne, wyposażenie, itp. Zapewne będziesz optymalizował treści opisów artykułów pod kątem użycia jak największej ilości słów kluczowych, wartościowych dla tej branży lub konkretnego podzespołu. Wyobraź sobie teraz, że dodatkowo zamieścisz kilka artykułów, w których użyjesz tych samych i podobnych fraz, które pojawiły się w opisie danego produktu. Możesz to uzyskać na przykład publikując jakiś ciekawy poradnik funkcjonalny lub serwisowy. W ten sposób wyszukiwarki wyżej zakwalifikują Twoją witrynę, ponieważ odnajdą w niej więcej treści na danym temat. Oczywiście musisz zadbać, aby te treści były unikatowe i atrakcyjne.

Powinieneś również zwrócić uwagę na to, czy blog jest zoptymalizowany pod kątem technicznym, a także czy posiada responsywny layout, który poprawnie działa na wszystkich popularnych ekranach. Bardzo ważną kwestią jest też szybkość działania Twojej strony. Po pierwsze dlatego, że żaden internauta nie lubi czekać zbyt długo. Ale to niezmiernie ważne również dla wyszukiwarek, dla oceny Twojej strony i ostatecznego rankingu. Na tę kwestię głównie wpływają dwa czynniki: jakość oprogramowania, z którego korzysta witryna oraz jakość hostingu, na którym jest uruchomiona.

Powinieneś też regularnie dodawać nowy content (treści) w ramach bloga, a także zadbać o linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne. Ogólnie istnieje co najmniej kilkadziesiąt czynników rankingowych, na które musisz zwrócić uwagę. Dobrze zatem stale edukować się, powiększać wiedzę pod kątem pozycjonowania. Możesz również zatrudnić profesjonalną agencję SEO, która będzie pozycjonowała Twoją witrynę i bloga, przy czym tutaj musisz bardzo uważać na tzw. „profesjonalistów”. Niestety na rynku jest bardzo wielu „fachowców”, ale to temat na cykl zupełnie innych artykułów. Na początek możesz zapoznać się z tymi dwoma:

Regularnie powinieneś również przeprowadzać audyty SEO. Masz tutaj co najmniej dwie możliwości, możesz to zlecać specjalistom lub korzystać z udostępnionych w Internecie narzędzi, również bezpłatnych. Dzięki temu będziesz znał aktualny poziom optymalizacji bloga do wyszukiwarek, zwłaszcza gdy będziesz publikował bardzo dużo treści. Ma to jeszcze jedną zaletę, pomoże Ci to wykształcić w sobie bardzo ważny nawyk monitorowania całego serwisu i stałego dbania o witrynę. A rzeczy i spraw, o których musisz pamiętać, jeżeli chcesz odnieść duży sukces w e-biznesie, jest niestety całe mnóstwo. Najważniejsze z nich poznasz po lekturze całkowicie bezpłatnego (w tym bez podawanie e-mail) poradnika:

Dobór tematów

Prowadząc firmowego bloga, przede wszystkim powinieneś skupić się na dostosowaniu go do jego użytkowników. Powinien być on zoptymalizowany pod kątem grupy odbiorców, którzy będą Twoimi czytelnikami, a często klientami. Musisz zatem dokładnie dowiedzieć się jakiej tematyki oraz jakich form treści poszukują Twoi klienci. W niektórych grupach docelowych będą to poradniki i tutoriale, a w innych profesjonalne artykuły eksperckie. Same tematy tekstów, które będą pojawiały się na blogu, powinieneś dobierać w taki sposób, aby przynosiły realną i wartościową korzyść Twoim czytelnikom. Powinieneś również wziąć pod uwagę sezonowość i aktualne wydarzenia ważne dla Twojej branży, aby użytkownicy czerpali profity również pod tym kątem. Oczywiście i tutaj możesz korzystać z dostępnych narzędzi, np. aby wybierać ciekawe i wartościowe tematy, możesz korzystać z narzędzia Google Trends. Możesz również porównywać inne blogi i strony np. Twoich konkurentów, działających w tej samej lub podobnej branży. Ciekawą inspiracją może być również odwiedzanie podobnych blogów, ale w innych krajach. Dzięki temu dowiesz się, co aktualnie jest na topie i będziesz mógł zaczerpnąć wiele ciekawych pomysłów i inspiracji. Warto przygotowywać się w taki sposób dużo wcześniej, aby nie być zaskoczonym nagłym brakiem tematów. Powinieneś też zapisywać wszystkie pomysły w formie listy, aby móc łatwo sprawdzać czy dany temat już pojawił się na Twoim blogu, aby nie duplikować tych samych treści. Z czasem okaże się dużym ułatwieniem, szczególnie gdy już zamieścisz dziesiątki artykułów.

Bardzo dobrym nawykiem jest również pytanie samych użytkowników o to, jakie tematy chcieliby zobaczyć na Twoim blogu. Możesz robić to w Twoich wpisach i otwarcie pytać o czym chcieliby przeczytać przy okazji następnych publikacji. Dzięki temu z jednej strony zadowolisz Twoich odbiorców, gdyż spełnisz ich oczekiwania, a z drugiej strony uzyskasz bardzo dużo ciekawych propozycji tematów na bloga, które będą trafione i których nie będziesz musiał poszukiwać samodzielnie.

Hm, à propos – skoro już o tym mowa, to może zechcesz podzielić się z nami jakąś propozycją? ????

Jakość wpisów

Niezwykle ważnym elementem, na który musisz zwrócić szczególną uwagę, jeśli prowadzisz firmowego bloga, jest jakość wpisów. To właśnie ona będzie odpowiedzialna za kreowanie Twojego pozytywnego wizerunku. Użytkownicy trafiający z Sieci na bloga, w pierwszej chwili będą zwracali uwagę na to jak prowadzisz bloga, a także jakiej jakości treści się na nim znajdują. Dopiero w drugiej kolejności być może zwrócą uwagę na Twoją ofertę, zainteresują się co sprzedajesz, jak obsługujesz klientów, itd. Blog jest często pierwszym miejscem, gdzie stykają się potencjalni klienci z daną marką, w dodatku robią to zazwyczaj przez dłuższą chwilę, jeżeli zdołasz ich czymś zainteresować. Jest to zatem idealny sposób, aby zbudować pozytywny wizerunek marki i przekonać wstępnie do siebie potencjalnych klientów. Jak zatem dbać o jakość wpisów?

Na początek upewnij się, że dana treść jest właściwie sformatowana, atrakcyjna wizualnie, schludna i czytelna. Ułatwia to zapoznawanie się z tekstem, a także podświadomie buduje pozytywny wizerunek. Tu działa podobny mechanizm, z jakiego korzystają sprzedawcy w świecie realnym, zdający sobie sprawę, iż klient często kupuje samym wzrokiem. Treść powinna być podzielona na odpowiednie nagłówki i sekcje. Powinna też zawierać separatory i wskaźniki, jak np. pogrubienia najważniejszych sentencji, listy, wypunktowania czy tabele i inne elementy. To oczywiście w dużej mierze zależy od charakteru publikacji, tematyki, branży, itd. Ogólnie rzecz ujmując, chodzi o to, aby użytkownikom znacznie łatwiej było zapoznać się z treścią, którą chcesz im przekazać za pomocą Twojego bloga.

Same wpisy powinny być również bezbłędne oraz poprawne stylistycznie i ortograficznie. No i – przede wszystkim – merytoryczne. Często warto poświęcić nieco więcej uwagi i nawet wielokrotnie sprawdzić dany tekst. Powinien być wolny od błędów i musi przekazywać wszystkie ważne informacje. Wbrew niestety powszechnej modzie, powstrzymaj się od wszelkich treści generowanych masowo. Ile razy czytałeś artykuł, który aż kłuł w oczy nierzetelnością i czymś, co można nazwać „nie ważne co, byle dużo słów kluczowych”? To bezpośredni efekt dwóch niestety powszechnych obecnie zjawisk. Pierwszym jest brak profesjonalizmu wielu agencji, które nastawione są niestety na ilość i zyskowność, a nie na jakość. Ponadto, czym Twoja branża jest bardziej niszowa lub specjalistyczna, tym trudniej copywriterowi nie związanemu ściśle z tą tematyką, napisać wartościowy merytorycznie tekst. Drugim negatywnym zjawiskiem jest coraz szerzej wykorzystywana tzw. sztuczna inteligencja (AI). Abstrahując od tego, że jeszcze długo nie będzie to prawdziwa inteligencja, przede wszystkim wciąż brakuje jej ludzkiej kreatywności i unikatowości, opiera się raczej na odtwarzaniu czegoś, co gdzieś już opublikowano.

Do tego dochodzi jeszcze trzeci czynnik, czyli zwykłe złodziejstwo, zwane w tym przypadku plagiatem. Niestety w Internecie można znaleźć wiele przykładów nielegalnego i nieetycznego kopiowania cudzych treści, co najwyżej trochę przerabianych. Pomijając jednak kwestie prawa i uczciwości, warto tego unikać jak ognia z uwagi na aspekt stricte techniczny. Otóż, wyszukiwarki bardzo nie lubią dublowanych treści, nie tylko pomijając takie witryny, ale wręcz karząc je spadkiem pozycji.

Różne formy treści

Blog to wbrew pozorom nie tylko treści pisane, czyli artykuły i wpisy blogowe. Istnieje wiele typów treści, które możesz opublikować w tym miejscu. Do treści pisanych możesz zaliczyć jeszcze poradniki, case study, posty, artykuły eksperckie czy publikacje specjalistyczne. Pamiętaj jednak, że możesz również publikować zdjęcia, grafiki, infografiki, animacje, zdjęcia interaktywne, filmy, w tym 360 stopni, wirtualne spacery czy content w formie audio. To wszystko sprawi, że Twoi odbiorcy będą regularnie zaskakiwani różnorodnymi formami treści i nie będą znudzeni jednostajnością.

Jest to bardzo przydatna podpowiedź, gdyż obecnie wiele marek publikuje jedynie proste treści tekstowe, więc możesz w łatwy sposób wyróżnić się w tłumie. Użytkownicy bardzo chętnie będą sprawdzali Twojego bloga, jeśli będzie publikował on coś, czego nie ma u konkurencji. Zdjęcia 360 stopni czy wirtualne spacery, mogą równie dobrze przedstawić dane zagadnienie, a często nawet lepiej, aniżeli zwykłe teksty. Paradoksalnie, w większości przypadków unikalne formy contentu bardzo łatwo dodawać na bloga, co jeszcze bardziej ułatwia sprawę.

Jak-prowadzic-bloga-unikatowe-grafiki

Prowadząc bloga powinieneś zatem przy każdej możliwości wplatać umiejętnie ciekawe formy contentu. Możesz poświęcać im nawet całe wpisy i publikować je w oryginalnej formie. Jeśli jednak opierasz się na treściach pisanych, nie powinieneś zapominać, aby urozmaicać tekst przynajmniej prostymi grafikami czy innymi niecodziennymi elementami, które nie pojawiają się tak często w Sieci.

Oczywiście bardzo dużo zależy od charakterystyki Twojej branży, tematyki którą stosujesz, itd. Inaczej powinieneś podejść do zagadnienia w sytuacji, gdy np. sprzedajesz sprzęt sportowy, a w inny sposób, gdy sprzedajesz usługi w zakresie eksperckiego doradztwa dla zarządów spółek technologicznych. W każdym z tych przykładów inne rzeczy mają znaczenie.

Linkowanie produktów

Kolejnym zagadnieniem, o którym powinieneś pamiętać prowadząc firmowego bloga, jest linkowanie do/z produktów z samej oferty. Przykład możesz zobaczyć w sekcji na temat SEO tego artykułu, gdzie wspominałem o hostingu i od razu zastosowałem linkowanie do przykładowej oferty. Jest to bardzo dobry sposób na wykorzystanie modułu blogowego do zwiększenia konwersji i sprzedaży, a także zoptymalizowania zysków. Wiele osób prowadzi bloga jedynie publikując treści. Choć jest to główne zadanie bloga, możesz jednak wykorzystywać go również do dodatkowego zarabiania pieniędzy. Jak zatem linkować produkty na Twoim blogu?

Przede wszystkim możesz robić to w różnych częściach bloga, umieszczając odpowiednie banery reklamowe lub grafiki promocyjne. Powinny być one jednak wkomponowane w serwis w taki sposób, aby nie przeszkadzały i nie były uporczywą reklamą, a jedynie zachęcały do zapoznania się z Twoim sklepem internetowym lub jakąś propozycją. Na naszym blogu używamy do tego na przykład menu i prawej sekcji. W samych tekstach możesz umieszczać również banery reklamowe, plansze produktowe, odwołania do ofert lub propozycji, itp., jak na przykład:

Dodatkowo możesz używać linków prowadzących bezpośrednio do konkretnych części Twojego sklepu internetowego lub produktów. Linki takie możesz eksponować w oryginalnej formie adresu URL oraz krótkiego opisu lub prezentować je w formie aktywnych słów w tekście, jak na przykład wspominany już hosting.

Linkowanie produktów bardzo często jest ignorowane lub pomijane, bo ktoś wychodzi z założenia, że to tylko dodatek, że przecież i tak prowadzi główną witrynę e-sklepu. Pamiętaj jednak, że cześć odwiedzających stronę wchodzi na nią z powodu bloga, aby uzyskać jakieś informacje. Optymalizując Twojego bloga pod tym kątem, będziesz mógł znacząco zwiększyć konwersję, przekierować Internautę do oferty i z czytelnika uczynić potencjalnego nabywcę.

Angażowanie odbiorców

Prowadząc firmowego bloga, z pewnością będziesz mógł budować coraz większe grono czytelników. Warto o nich dbać i sprawić, aby byli jak najbardziej zaangażowani w życie Twojej marki i jak najbardziej utożsamiali się z nią. Jak zatem możesz to robić?

W celu zaangażowania odbiorców, możesz przede wszystkim tworzyć spersonalizowane oferty, a także publikować kody rabatowe czy zniżki i promocje, z których będą mogli skorzystać jedynie aktywni czytelnicy bloga. Powinny pojawiać się one zatem tylko na blogu. Taki zabieg sprawi, że wielu czytelników będzie częściej odwiedzało bloga w poszukiwaniu kolejnych zniżek i bonusów. Szczególnie warto wdrożyć takie promocje w przypadku, gdy działasz w branży, w której trzeba lub można walczyć o klienta również ceną lub rabatami.

Kolejnym dobrym sposobem na angażowanie odbiorców jest tworzenie konkursów, gier i zabaw. Możesz zatem ogłaszać konkursy z nagrodami, a także tworzyć wymagające zadania. Jest to bardzo przemyślana strategia, gdyż Twoi czytelnicy, musząc wykonać bardziej złożone zadanie, łatwiej będą utożsamiali się z Twoją marką. Efekt ten możesz również osiągnąć poprzez wymóg stworzenia jakiegoś dzieła konkursowego w świecie realnym, np. fotografii lub innej pracy konkursowej. Dzięki temu czytelnicy Twojego bloga, będący jednocześnie klientami, będą wchodzili z firmą lub marką w interakcję, pośrednio w namacalny sposób. Innym pomysłem na zaangażowanie odbiorców w życie Twojego bloga jest zaproponowanie im współtworzenia treści. Czytelnicy mogą na przykład proponować tematy lub samodzielnie tworzyć materiały, które będziesz następnie publikował na blogu. Wszystko to sprawia, że skonsolidujesz i zbliżysz do siebie całą społeczność bloga, która będzie dużo bardziej przywiązana do Twojej marki, a nie konkurencji, która jedynie publikuje anonimowe i neutralne treści na swoich stronach. Tutaj też oczywiście znaczenie ma branża, charakter bloga i oferty, rodzaj klienta, itp., więc sam musisz ocenić które z tego typu działań mają dla Ciebie znaczenie.

stefan-servinski-servizza

Servizza Team, przy wsparciu Stefana