Długość domeny ma znaczenie?

domenaDługość domeny – czy ma znaczenie?

Lepiej postawić na krótką czy długą domenę? Czy ilość znaków w domenie faktycznie przedkłada się na efektywność jej pozycjonowania oraz optymalizacji SEO? Czy zbyt długa lub zbyt krótka nazwa domeny może zaszkodzić witrynie? Sprawdźmy.

Długość domeny ma istotne znaczenie

Wybór dotyczący długości domeny nie może być przypadkowy. Przed jego dokonaniem należy dokładnie zweryfikować wszelkie „za” i „przeciw” zarówno długiego adresu URL, jak i jego skróconej wersji.

Korzyści związane ze stosowaniem krótkich domen

Zatem wybrać krótszą czy dłuższą domenę? Bezsprzecznie lepszym rozwiązaniem okazuje się domena zawierająca mniejszą ilość znaków. Za krótkimi domenami przemawia kilka nadrzędnych zalet.

Krótkie adresy URL są w stanie lepiej angażować i zapadać w pamięci potencjalnych odbiorców. Co więcej, są: prostsze do podyktowania, łatwiejsze w obróbce graficznej, szybsze we wpisywaniu do przeglądarki i bardziej przyjazne mobilnym użytkownikom sieci. Zwięzła domena umożliwi skuteczniejsze budowanie marki, a także mogą okazać się łatwiejsze w umieszczeniu adresu domeny na materiałach reklamowych.

Jednym z istotniejszych problemów w stosowaniu krótkich adresów domen jest większe prawdopodobieństwo ich zajęcia, a także potencjalnie nieznacznie mniejsze możliwości umieszczenia podstawowych słów kluczowych bezpośrednio w adresie witryny. W związku z tym osoby, które chcą domenę o krótkim adresie URL, muszą nieco dłużej i intensywniej pogłówkować nad jej brzmieniem.

Czy długie domeny mają jakieś zalety?

Czytaj cały artykuł…