Możesz wykorzystać mapy ciepła do optymalizacji witryny internetowej?

Wielokrotnie zdarza się, iż deweloperzy oraz właściciele witryn i sklepów internetowych miewają sprzeczne zdanie dotyczące tego, czego użytkownicy oczekują od danej strony WWW. Mimo tworzenia stron internetowych zgodnie z najlepszymi praktykami oraz wytycznymi, strony te często pod względem User Experience pozostawiają wiele do życzenia.

Jednym z rozwiązań, które umożliwia weryfikację UX oraz jego poprawę, są mapy ciepła Yandex Metrica. Mapy ciepła to doskonałe rozwiązanie służące uzyskaniu informacji o wygodzie korzystania ze strony internetowej. Narzędzie to pozwala na generowanie map ciepła, przewijania, linków oraz kliknięć, na podstawie których można uzyskać wiele trafnych i wartościowych wniosków związanych z zachowaniem użytkowników na stronie.

Rodzaje map ciepła dostępnych w narzędziu Yandex Metrica

Narzędzie oferuje trzy rodzaje map ciepła: mapę kliknięć, mapę linków oraz mapę scrollowania.

Mapa kliknięć wskazuje elementy konstrukcji strony, które cieszą się największym oraz najmniejszym zainteresowaniem. Jest to jedna z ważniejszych map, która pozwala zweryfikować wszelkie błędy związane z rozmieszczeniem buttonów, linków, czy innych kluczowych elementów strony. Dzięki posiłkowaniu się wygenerowaną mapą ciepła witryny możliwe jest poprawienie UX podstron, co znacząco wpłynie na konwersję w miejscach, które skupiają najwięcej uwagi użytkowników.

Mapa linków prezentuje najczęściej klikane linki przez użytkowników poruszających się po witrynie, natomiast mapa scrollowania zaprezentuje czas, który użytkownicy poświęcają na przeglądanie konkretnych sekcji strony przed ich zescrollowaniem.

Nagrywanie sesji użytkowników

 

Serwery dedykowane

 

Yandex Metrica pozwala również na nagrywanie sesji użytkowników, co pozwala na dokładne zweryfikowanie tego, jak użytkownik poruszał się po stronie, które elementy kliknął oraz czy uzupełniał formularze kontaktowe. Nagrywane sesje stanowią doskonałe źródło wiedzy o interakcjach przeprowadzanych na stronie, a także o tym, czy jest ona skonstruowana w ergonomiczny sposób.

Analiza formularzy

Ostatnim narzędziem Yandex Metrica jest analiza formularza, która pozwala na nadzorowanie sposobu, w jaki użytkownicy uzupełniali formularz oraz dowiedzenie się, dlaczego go porzucili. Analiza formularza pozwala usprawnić pewne jego elementy, które stanowią barierę dla niektórych użytkowników.

Zalety narzędzia Yandex Metrica

Do kluczowych zalet Yandex Metrica należy zaliczyć fakt, że jest to całkowicie darmowe rozwiązanie, które pozwala na analizę wielu aspektów funkcjonowania stron w czasie rzeczywistym. Poza tym raporty oraz funkcjonalności narzędzia pozwalają dogłębnie poznać ergonomię i UX witryny internetowej, co może przyczynić się do wskazania elementów stron WWW wymagających poprawy.

Optymalizacja funkcjonowania witryn jest o tyle łatwa i przyjemna, iż narzędzie posiada intuicyjny interfejs oraz oferuje możliwość wysyłania powiadomień SMS w przypadku wystąpienia problemów na stronie.