Jak wiarygodność Twojego e-sklepu wpływa na sprzedaż?

Zapewne nieraz zastanawiałeś się dlaczego niektóre e-sklepy generują bardzo dużą sprzedaż, a inne nie. Co je wyróżnia, co jest powodem tych różnic i które z tych elementów mają największe znaczenie? Z pewnością są to takie rzeczy, jak atrakcyjność samej oferty, sposób jej zaprezentowania, marketing, często cena. Nie bez znaczenia jest również łatwość dostępu, co w e-sklepie przejawia się m.in. dobrze przemyślanym interfejsem tzw. user friendly, czyli systemem e-sprzedaży przyjaznym użytkownikowi. Natomiast, jednym z najważniejszych i najskuteczniejszych elementów przewagi dobrych e-sklepów, takim wspólnym mianownikiem, niezależnie od branży i skali, jest wiarygodność e-sprzedawcy.

W tym artykule opiszemy w jaki sposób wiarygodność działa na decyzje zakupowe nabywców, z jakich elementów składa się całościowy obraz e-sprzedawcy godnego zaufania i na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę budując własny e-biznes, w jaki sposób osiągnąć cel.

Czy wiarygodność firmy ma znaczenie dla klienta?

Wiarygodność jest kluczowym czynnikiem określającym, w jakim stopniu można komuś zaufać. Twój poziom wiarygodności jako e-sprzedawcy, zależy nie tylko od Twoich umiejętności, ale także od wrażenia, jakie wywarłeś na innych, Twojego zachowania czy relacji z klientami. Zaufanie jest podstawą biznesu, niezależnie od tego, czy mówimy o punktach stacjonarnych, czy o usługach online. W przypadku e-biznesu musisz zwrócić uwagę na nieco inne aspekty oraz użyć innych narzędzi, niż w tradycyjnym biznesie.

Twoja reputacja wśród klientów ma ogromny wpływ na wyniki sprzedaży. Dzieje się tak, ponieważ klienci chętniej powierzają swoje ciężko zarobione pieniądze komuś, kto wydaje im się ekspertem, godnym zaufania i znającym się na rzeczy. Wręcz, bardzo często o zakupie od danego sprzedawcy nie tyle decyduje sama oferta lub cena, ale pewność nabywcy, że nie zostanie oszukany. Poczucie bezpieczeństwa jest bardzo ważne w życiu większości z nas. Do tego stopnia, że jesteśmy skłonni wydać trochę więcej lub nieco zmienić wybór samego produktu, byle tylko mieć poczucie właśnie bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że działają tutaj nie tylko stare stereotypy w rodzaju „A jeśli otrzymam cegłę zamiast produktu?”. Coraz silniejszy przekaz mediów i wzrastająca świadomość Internautów (i słusznie) w zakresie takich zagrożeń, jak np. phishing (podszywanie się), przy okazji też może wpływać na ogólny poziom obaw wśród nabywców. Tym bardziej powinieneś włożyć maksymalnie dużo wysiłku w proces budowy i zwiększania siły swojego wizerunku, wartego zaufania klientów.

Jak zwiększyć wiarygodność e-biznesu

Wiarygodność buduje się poprzez przejrzystość. W pełni jasne informacje o tym, jak działa firma, jakie są jej zasady obsługi klienta czy zakres oferowanych produktów/usług – nawet najbardziej podstawowe dane mają wpływ na to, czy ludzie wybiorą Twoją firmę jako zaufanego sprzedawcę, czy partnera biznesowego.

Proces reklamacji jest kluczowym elementem w budowaniu zaufania do każdej firmy. Jak długo trzeba czekać na otrzymanie produktu/usługi? Jaki są dane kontaktowe, aby można było zgłosić problem z zamówieniem? Te proste pytania nie tylko pomagają konsumentom wybrać daną firmę, ale także dają im spokój ducha, bo wiedzą co mogą zrobić, jeśli coś pójdzie nie tak.

Strona internetowa jest pierwszym wrażeniem dla większości klientów. Ważne jest, aby miała łatwy w użyciu, czysty design z przejrzystą nawigacją, aby odwiedzający mogli łatwo znaleźć to, czego potrzebują. Unikaj przeładowania strony lub stosowania skomplikowanych układów – stracisz klienta, jeśli w ciągu kilku sekund nie będzie on wiedział, jak poruszać się po stronie. Również ważne są teksty na Twojej stronie internetowej. Czytanie długich elaboratów na temat produktów/usług nie jest przyjemnością, dlatego ważne jest, aby zachęcić potencjalnego klienta do zakupów w jak najprostszych słowach. Oczywiście czasem warto lub trzeba udostępnić dłuższy, szczegółowy opis (np. techniczny) i w takim przypadku najlepiej podzielić całość na dwie sekcje. Pierwszą, skróconą – dla tych, którzy nie lubią elaboratów oraz tę większą – dla szukających szczegółów.

Mocne portfolio i lista referencji mają ogromny wpływ na uzyskanie zaufania potencjalnego klienta, a także ustanowienie siebie jako kogoś wiarygodnego. Kogoś, kto dostarczy potrzebny produkt lub usługę, gdy jest ona potrzebna, bez zbędnych kłopotów lub opóźnień. Referencje pełnią rolę tzw. dowodu społecznego, czyli zewnętrznego potwierdzenia, że jesteś wart zaufania. Pamiętaj jednak, aby prawidłowo rozróżniać prawdziwe referencje od opinii. Te pierwsze charakteryzują się możliwością weryfikacji, są podpisane prawdziwymi danymi firmy lub osoby. Te drugie można łatwo i niedrogo kupić (więcej na ten temat), więc stają się coraz mniej wiarygodne, czego świadomość ma coraz więcej osób.

hosting-opinie
Handel nieuczciwymi opiniami kwitnie w najlepsze

Twoja wiarygodność jest również oceniana na podstawie Twojej przeszłości oraz życia prywatnego, dlatego uważaj co zamieszczasz na swoich social mediach, aby życie prywatne nie odbiło się negatywnie na biznesie.

Podsumowanie

Zaufanie jest kluczowym elementem każdej udanej relacji biznesowej. Tylko dzięki zadowolonym klientom można zbudować i utrzymać wiarygodność wśród potencjalnych konsumentów, którzy z kolei decydują o sukcesie lub porażce Twojej firmy. Klient oczekuje współpracy na wysokim poziomie bez poczucia zagrożenia wobec niego lub jego potrzeb. Prowadząc e-biznes również powinieneś o tym pamiętać, inne są jedynie pewne narzędzia, które masz do dyspozycji.

Artykuł został napisany we współpracy z tomeckiStudio – Strony internetowe & Animacje & Programowanie & Usługi IT