6 wskazówek, aby stworzyć zoptymalizowaną stronę produktu

Stworzyłeś sklep internetowy, aktywnie go pozycjonujesz i promujesz, jednak słupki sprzedaży nie zachwycają? Zapewne zastanawiasz się, gdzie tkwi problem. Być może jest on spowodowany nieodpowiednio zoptymalizowanymi stronami produktowymi. Poznaj kilka sposobów na to, jak naprawić swoją sytuację.

Strona produktu zapewniająca wysoką konwersję jest na wagę złota. Zwłaszcza w dobie szumu medialnego, przeładowania witryn ogromną ilością komunikatów marketingowych i wszechobecnej konkurencji.

Co sprawia, że strona produktu jest dobra?

Jak docierasz do swojego klienta w sieci? Tworzysz stronę produktową, na której dokładnie opisujesz swój produkt, dostarczasz konsumentom odpowiednią ilość informacji, które pomagają mu w podjęciu zakupowej decyzji i przekonują go do tego, że produkt, którym dysponujesz, będzie świetnym zakupem.

Niemniej najważniejszym i podstawowym celem stron produktowych jest budowanie zaufania użytkowników. Możliwe jest to właśnie dzięki dostarczaniu wszelkich niezbędnych informacji, które sprawią, że proces zakupowy będzie tak prosty, intuicyjny i bezpieczny, jak to tylko możliwe.

Istotne jest także to, czy komunikat zawarty na stronie produktowej jest kierowany do odpowiednich osób oraz targetowany prawidłowymi frazami kluczowymi. Nawet najlepsza optymalizacja nic nie da, gdy strona produktowa nie zostanie wyświetlona przez konsumentów faktycznie zainteresowanych produktem. Dlatego też na samym początku tworzenia strony produktowej powinieneś zastanowić się nad czterema kluczowymi aspektami:

 • Kto jest Twoją docelową grupą odbiorców?
 • Jakich informacji o produkcie i marce potrzebuje docelowa grupa odbiorców?
 • Dlaczego potrzebują tych informacji?
 • Jakie słowa kluczowe ułatwią znalezienie poszukiwanych informacji?

1.     Skup się na czytelności contentu

Strony produktowe (i nie tylko takie), które trafiają na szczyt wyników wyszukiwania, odznaczają się kilkoma wspólnymi cechami, spośród których najważniejszą jest ich czytelność. Sprawia to, że osoba, która trafi na stronę, zostanie na niej dłużej, dokładnie studiując opis produktu oraz wszelkie zawarte informacje.

Im dłuższy pobyt internauty na stronie, tym algorytmy Google ją lepiej indeksują. Długie posiedzenie na stronie daje Google sygnał, że podstrona jest odpowiednia do zapytania użytkownika i znalazł on na niej informacje, których szukał. Zrób więc wszystko, co w Twojej mocy, bo zatrzymać użytkownika na swojej stronie możliwie jak najdłużej.

Czytelność contentu warunkowana jest przez jego:

 • przejrzystość,
 • odpowiednią organizację,
 • ciąg logiczny,
 • prostotę i łatwość odbioru.

Aby treść była czytelna, musi być dostosowana do potrzeb, preferencji i języka docelowej grupy odbiorców. Wszystkie zawarte na niej informacje muszą być przedstawione w zrozumiały sposób, a także dostarczać konsumentom wszelkich niezbędnych informacji.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule:

2.     Popraw prędkość witryny

Po ostatnich aktualizacjach algorytmów Google zaczęło o wiele mocniej premiować szybko działające witryny, które odznaczają się nie tylko wartościową treścią, ale również szybkim czasem ładowania.

popraw-pagespeed

Warto więc, byś zrobił wszystko, co w Twojej mocy, by poprawić wynik w PageSpeed Insights, zapewniając odpowiednią szybkość wczytywania zawartości strony zarówno dla urządzeń mobilnych, jak i dla desktopów.

Istnieje mnóstwo sposobów i narzędzi, dzięki którym poprawisz tempo ładowania witryny. Dokładny case studies opisaliśmy w tym artykule:

Zły wynik w PageSpeed Insights i spadek pozycji – jak rozwiązać problem?

3.     Zainwestuj w dobrej jakości materiały wizualne

Według badań firmy Skyword, podstrony contentowe z obrazami mają o 94% więcej wyświetleń niż podstrony bez wyróżników graficznych. Większość dobrych podstron produktowych opiera się przede wszystkim na odpowiedniej jakości i rozdzielczości zdjęciach prezentujących produkt.

Fotografia produktowa odgrywa obecnie coraz ważniejszą rolę na stronach produktów i pozwala w prosty sposób wyrazić to, czego nie zapewni nawet najlepszy opis produktu. Zdjęcia zwiększają wiarygodność, a tym samym wpływają na zaufanie konsumentów do marki.

Nawet do 80% informacji dociera do nas za pośrednictwem zmysłu wzroku, dlatego też dobre zdjęcia bardzo skutecznie wpływają na podejmowane decyzje zakupowe. Dzięki nim możliwe jest skuteczne tworzenie rozpoznawalności i wizerunku w sieci.

Dbając o prawidłowe SEO publikowanych materiałów graficznych, zyskujesz również szansę na skuteczne pozycjonowanie i promocję w wyszukiwarce Google Grafika, a tym samym kolejny kanał dotarcia do potencjalnych konsumentów.

4.     Wezwij do działania, ale zrób to skutecznie

call-to-action

CTA (ang. Call To Action) to bardzo ważny element każdego opisu produktu. Dobrze wystosowany komunikat motywuje klienta, by umieścił produkt w koszyku, zapisał się do newslettera czy złożył zamówienie.

Obszar wokół CTA powinien być uporządkowany i w żaden sposób nie może rozpraszać użytkownika. To przycisk z wezwaniem do działania musi być w centrum – musi być maksymalnie widoczny i zwracający uwagę. Warto umieścić go na górze podstrony produktowej oraz bezpośrednio po opisie.

Komunikat wzywający do działania musi być prosty i absolutnie jasny dla każdego, kto go przeczyta. Nie kombinuj z różnymi finezyjnymi opisami. Gimnastykę słowną stosuj w opisie produktu.

Dobre CTA składa obietnicę, klarownie informuje użytkownika, co stanie się po kliknięciu przycisku, a także wskazuje korzyści z podjętego działania. Powinieneś jednak zastanowić się, jakie CTA będzie preferować Twoja grupa odbiorców.

Na niektórych zdecydowanie bardziej oddziaływać będą standardowe formułki, jak „Kup teraz” czy „Pobierz e-book”, natomiast na innych konsumentów podziałają nieco inne komunikaty. Warto zweryfikować to za pomocą Testów A/B.

Kilka przykładów dobrych CTA:

 • „Chcę nauczyć się medycyny estetycznej” – w przypadku zapisu na szkolenie organizowane przez salon urody.
 • „Chcę zgarnąć 99% rabatu” – jeśli oferujesz kupon promocyjny osobom, które zapiszą się na newsletter.
 • „Chcę zacząć oszczędzać na rachunkach” – gdy sprzedajesz dedykowane przydomowe elektrownie wiatrowe.

5.     A czy wdrożyłeś już rich snippets?

Rich snippets to elementy rozszerzające wyniki wyszukiwania. Mogą znaleźć się tam informacje o autorze, gwiazdki reprezentujące oceny klientów, zdjęcia, dostępność czy cena. Dzięki ich zastosowaniu możesz nie tylko wyróżnić podstrony produktowe w wynikach wyszukiwania, ale również zwrócić uwagę konsumentów i zaprezentować im kluczowe informacje o produkcie bezpośrednio w SERP-ie.

Znacząco poprawia to współczynnik kliknięć oraz konwersję, ponieważ konsumenci wiedzą już mniej więcej, czego mogą spodziewać się po odwiedzeniu danej podstrony. Poza tym roboty Google dzięki danym rozszerzonym również mogą szybciej odnaleźć istotne informacje, co pozytywnie wpłynie na pozycjonowanie Twojego sklepu.

6.     Zadbaj o dowód społeczny

– „O, wielu użytkowników poleca ten produkt, w takim razie musi być naprawdę dobry”.

dowod-spoleczny

Czy Twoja reakcja wygląda podobnie, gdy widzisz pozytywne opinie i maksymalną liczbę gwiazdek podczas przeglądania oferty restauracji, hoteli czy produktów w sieci? Zapewne tak, bowiem społeczny dowód słuszności to obecnie podstawa skutecznego marketingu (w tym buzz marketingu) oraz psychologii wpływu społecznego.

Warto wykorzystać potencjał społecznego dowodu słuszności wzbogacając nim podstronę produktową.

 • Możesz zrobić to w formie udostępnienia możliwości oceniania lub pisania recenzji produktów swoim klientom.
 • Możesz przytoczyć opinię lub rekomendację eksperta danej dziedziny, który będzie postrzegany jako autorytet.
 • Możesz zdecydować się na współpracę z influencerem lub mikro-influencerem, który będzie promował Twoje produkty lub markę.
 • Przykładem działań opartych na społecznym dowodzie słuszności są także wszelkie przyciski pozwalające udostępnić produkt w mediach społecznościowych.

Postaraj się, by klient sam z siebie zechciał zostawić po sobie ślad w postaci opinii, oceny lub recenzji produktu. Możesz zachęcić go niewielkim rabatem lub ciekawą promocją. Uważaj przy tym jednak, aby nie sprawić wrażenia, że referencje nie są prawdziwe, a opinie kupione! Musisz grać fair, jeżeli nie chcesz przy okazji ‘strzelić sobie w kolano’. Skala i charakter dowodów społecznych, zależeć też może o branży, w której działasz. Zupełnie inaczej trzeba do tego podejść w branżach detalicznych, masowych, niż np. w przypadku produktów b2b lub specjalistycznych.

Podsumowanie

Oczywiście istnieje o wiele więcej sposobów, dzięki którym możliwe będzie zoptymalizowanie i zmaksymalizowanie skuteczności podstrony produktowej. Powinieneś podejść do tego tematu wielopoziomowo, uprzednio opracowując dokładną strategię działania. Nie opieraj się wyłącznie na technicznym SEO, a zwróć swoją uwagę również na aspekty psychologiczne i wizualne, nie zapominając o odpowiednim UX i dostarczaniu wartości użytkownikowi.

stefan-servinski-servizza

Servizza Team, przy wsparciu Stefana