Magento vs PrestaShop vs WooCommerce – który system wybrać do prowadzenia e-sklepu?

Magento, PrestaShop czy może WooCommerce? Wydajność, efektywność oraz łatwość zarządzania sprzedażą online, uzależniona jest przede wszystkim od odpowiednio dobranego oprogramowania do prowadzenia e-sklepu. Na polskim rynku najpopularniejsze są trzy rozwiązania: Magento, PrestaShop i WooCommerce. Który system sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku?

 

Czym jest Magento?

Magento to rozwiązanie open source oparte na modelu SaaS (software as a Service), które dedykowane jest głównie do zarządzania większym sklepem lub kilkoma sklepami naraz. Oprogramowanie Magento dostępne jest zarówno w wersji płatnej, jak i darmowej.

Zalety Magento

Zaletą platformy jest łatwość w skalowaniu wraz z ewoluowaniem biznesu. Platforma Magento słynie z bogatej bazy modułów, które można wdrażać zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem sklepu. Platforma zapewnia sporą elastyczność, ale również łatwą optymalizację pod kątem SEO i SEM, szerokie możliwości integracji i przyjazny interfejs ułatwiający zarządzanie. Do niewątpliwych plusów zalicza się także obecność rozbudowanego systemu analiz i raportowania.

Wady Magento

Jedną z podstawowych wad tego rozwiązania jest duża zasobożerność i spore obciążanie serwerów. Potencjał Magento wymaga wobec tego sporych zasobów, a wymagania platformy rosną wraz z rozwojem biznesu. Architektura Magento jest dość skomplikowana, przez co tworzenie sklepu nie należy do najprostszych zadań.

Komu poleca się Magento?

Platformę tę dedykuje się przede wszystkim średnim, dużym i największym sklepom online, które wymagają dużej elastyczności, wydajności i łatwości zarządzania. Przykładem sklepów internetowych opartych na Magento jest np. e-sklep Reserved lub Lenovo.

Czym jest PrestaShop?

PrestaShop to darmowe otwarte oprogramowanie e-sprzedażowe, z którego korzystają głównie małe i średnie sklepy internetowe. Platforma ta oferuje sporą ilość opcjonalnych funkcjonalności, rozbudowaną społeczność i dobrą wydajność.

Zalety PrestaShop

Jedną z kluczowych zalet oprogramowania jest niezła wydajność i o wiele mniejszy apetyt na zasoby względem Magento, co warunkowane jest głównie przez wbudowany system indeksacji stron.

Poza tym PrestaShop jest bardzo łatwy w instalacji, a system szablonów Smarty znacząco ułatwia modyfikowanie interfejsu e-sklepu. Dzięki niemu nawet mniej doświadczony użytkownik poradzi sobie z postawieniem i konfiguracją layout-u.

PrestaShop również jest stosunkowo elastyczny. Standardowo platforma wyposażona jest w zbiór najpotrzebniejszych i najpopularniejszych funkcjonalności, które można dodatkowo rozszerzać i modyfikować za pomocą darmowych lub płatnych wtyczek.

Wady PrestaShop

Do wad „Presty” zaliczyć należy o wiele mniejsze możliwości skalowania. Architektura jest dość ograniczona i może utrudniać rozwijanie oraz rozbudowywanie sklepu o dodatkowe autorskie rozwiązania.

Dla wielu osób wadą będzie również płatność wtyczek. Za funkcjonalności, które w Magento uzyskać możemy za darmo, w PrestaShop zwykle przyjdzie nam zapłacić. Dlatego też podczas doposażania platformy w dodatkowe rozwiązania warto dokładnie zastanowić się, czy koniecznie potrzebujemy danych funkcji.

Co więcej, pełne dostosowanie PrestaShop do indywidualnych wymagań większych e-sklepów może być o wiele droższym rozwiązaniem niż wykorzystanie innych w pełni komercyjnych platform do prowadzenia sklepu internetowego.

Komu poleca się PrestaShop?

PrestaShop to świetna platforma dla początkujących oraz nieco bardziej zaawansowanych właścicieli lub menadżerów e-sklepów. Platforma sprawdzi się do prowadzenia i zarządzania mniejszymi oraz większymi sklepami z ograniczoną bazą produktową. Można również zaimplementować na niej statyczny CMS lub podpiąć blog, dzięki czemu PrestaShop może stać się kompleksowym narzędziem do zarządzania sprzedażą i kreowania wizerunku marki w sieci.

Czym jest WooCommerce?

WooCommerce jest jednym z najpopularniejszych frameworków do WordPressa, który umożliwia proste i darmowe stworzenie e-sklepu za pomocą tego niezwykle popularnego CMS-a. Oprogramowanie dedykowane jest dla małych sklepów internetowych z niewielką ilością produktów.

Zalety WooCommerce

Istnieje gros zalet WooCommerce, które docenią przede wszystkim mniejsi przedsiębiorcy. WooCommerce jest w pełni darmowym oprogramowaniem typu open source, a jego instalacja jest w pełni intuicyjna i niezwykle prosta, dzięki czemu każdy poradzi sobie ze wstępną konfiguracją e-sklepu.

Dzięki możliwości dostosowywania funkcjonalności za pomocą wtyczek dostępnych w oficjalnej bazie, system elastycznie dostosowuje się do potrzeb i specyfiki sklepu. Do zalet zaliczyć należy również niezwykle aktywną i rozwiniętą społeczność zgromadzoną wokół WooCommerce.

Wady WooCommerce

Fundamentalna wada WooCommerce wynika bezpośrednio z architektury oprogramowania – jest ono bowiem jedynie wtyczką do WordPressa. Powoduje to, że funkcjonalności oraz potencjał WooCommerce są mocno ograniczone i w pewnym momencie rozwijania biznesu konieczne będzie przetransferowanie sklepu na inne rozwiązanie – np. Magento lub PrestaShop.

Osoby zarządzające e-sklepem z większą ilością produktów mogą narzekać na niską wydajność systemu i konieczność jego nieustannego optymalizowania.

WooCommerce nie jest tak elastyczny, jak wyżej wymienione rozwiązania. Wielu funkcjonalności nie znajdziemy w oficjalnym repozytorium wtyczek, wobec czego sklep internetowy wymagać będzie wdrażania autorskich rozwiązań.

Komu poleca się WooCommerce?

 

 

Wtyczka WooCommerce do WordPressa dedykowana jest przede wszystkim początkującym właścicielom i menadżerom sklepów, którzy dopiero rozpoczynają działalność w e-commerce. Ze względu na swoją intuicyjność, system ten może być instalowany, konfigurowany i zarządzany bez konieczności zatrudniania dewelopera.

 

Na koniec jeszcze jedna uwaga, dotycząca wydajności, w rozumieniu szybkości każdego z tych rozwiązań. Niezależnie od tego, czy wybierzesz Magento, PrestaShop czy WooCommerce, w każdej chwili możesz znacząco ją poprawić. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://blog.servizza.com/jak-przyspieszyc-bloga-sklep-lub-strone-kilka-prostych-trikow/