Jak wybrać hosting?
Każdy, kto planuje własną stronę www, musi wcześniej czy później pomyśleć o hostingu. Na rynku znajdziemy dziś całe mnóstwo ofert, a liczba firm zajmujących się utrzymaniem serwerów stale rośnie, co dodatkowo nie ułatwia zadania. Poniżej omawiamy najważniejsze kryteria, którymi należy się kierować, by wybrać najlepszy hosting.
Koszt
Darmowy hosting to kiepskie rozwiązanie. Trzeba liczyć się z tym, że będziemy zasypywani reklamami, często będą pojawiać się błędy, a i pod względem funkcjonalności darmowy hosting bardzo odbiega od profesjonalnych produktów. Skorzystaj z płatnego hostingu, tak jak większość światowych domen.
Serwer
Serwer wirtualny, inaczej serwer współdzielony lub hosting współdzielony, to konto hostingowe wydzielone na fizycznym serwerze, które współdzieli zasoby serwera z innymi kontami. Innym rozwiązaniem jest serwer VPS, który stanowi element wydzielony z serwera fizycznego. Posiada dostęp do systemu operacyjnego i zasobów serwera, wymaga jednak specjalistycznej wiedzy z zakresu IT. Serwer dedykowany natomiast to serwer fizyczny, oddany w całości do naszej dyspozycji. Jest to najdroższa opcja serwera, przeznaczona dla specjalistów i bardzo dużych serwisów.
Bezpieczeństwo
Dobre firmy hostingowe stale prowadzą działania, mające poprawić bezpieczeństwo stron. Są to np. certyfikaty SSL lub Web Application Firewall, które blokują niebezpieczne żądania. Wybierając hosting sprawdźmy, jakie rozwiązania stosuje dana firma.
Limity
Każda usługa hostingowa ma różnego rodzaju ograniczenia. Wybierając konto hostingowe sprawdźmy przede wszystkim: transfer, miejsce na dysku i ograniczenia związane z kontami mailowymi.
Wsparcie premium 24h
Wiele form oferuje wsparcie premium 24h w zakresie obsługi hostingu. W ramach tej usługi pomagają rozwiązywać problemy ze stroną i konfigurować parametry. Dla osób początkujących, które tworzą swoją pierwszą stronę www lub prowadzą małego bloga, to bardzo dobre rozwiązanie.
Wybierając firmę hostingową zwróćmy też uwagę, jak radzą sobie one z awariami i jak komunikują się z klientem w razie problemów z działaniem usług. By odpowiedzieć na te pytania warto poczytać wypowiedzi na specjalistycznych forach internetowych.