Czym jest i jak korzystać z Google Trends?

Nadążanie za trendami w Internecie stanowi podstawę skutecznych działań marketingowych, pozycjonujących, a także promocyjnych. Obecnie możemy wymienić wiele darmowych oraz płatnych narzędzi, które wspierają działania promocyjne w Internecie. Spośród nich jednym z popularniejszych i oferujących szeroką gamę możliwości jest darmowe narzędzie Google Trends. Pozwala ono na śledzenie trendów i popularności wybranych słów kluczowych wraz z częstotliwością ich występowania.

Czym jest narzędzie Google Trends?

Zasada działania Google Trends sprowadza się do analizowania danych agregowanych przez najpopularniejszą wyszukiwarkę w Europie i USA oraz opracowywania na ich podstawie raportów, analiz i zestawień najpopularniejszych słów kluczowych z konkretnej branży. Wiedza ta może okazać się niezbędna do prowadzenia skutecznych działań pozycjonerskich i marketingowych, a także selekcjonowanie ich wedle konkretnego czasu, regionu oraz grupy docelowej.

Prawidłowe wykorzystywanie Google Trends pozwala na zoptymalizowanie witryn internetowych pod względem utrzymujących się w fali trendowej preferencji użytkowników. To z kolei umożliwia precyzyjne planowanie zyskownych kampanii marketingowych oraz działań sprzedażowych.

Jak korzystać z Google Trends?

Wykorzystanie narzędzia udostępnianego przez Google to doskonały sposób na wyszukiwanie nowych słów kluczowych o odpowiednim potencjale, znajdowanie pomysłów na blogowe wpisy, czy tworzenie atrakcyjnych i aktualnych opisów produktów i kategorii w sklepach internetowych.

Z Google Trends powinien skorzystać każdy menadżer lub właściciel internetowego biznesu, który pragnie jak najskuteczniej dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Posiłkowanie się danymi agregowanymi przez Google Trends pozwoli zweryfikować potrzeby klientów, a także skorelować je z obecnie panującymi trendami w branży. Google Trends to również idealny wskaźnik sezonowości w przypadku wybranych produktów i usług.

 

Mity w hostingu

 

Z narzędzia powinien skorzystać również każdy, kto dopiero pragnie wejść na rynek. Sprawdzenie popularności zagadnień związanych z funkcjonowaniem danej branży pozwoli zweryfikować zapotrzebowanie na konkretne produkty, usługi lub prowadzoną formułę biznesu.

Zalety Google Trends

Google Trends to uniwersalne narzędzie dysponujące potężnym potencjałem, które może okazać się niezwykle użyteczne w niemal każdej branży. Analiza danych pozwala lepiej zrozumieć procesy rządzące rynkiem w danej chwili, a wykorzystanie bogatej bazy informacji umożliwi dopasowanie witryny do potrzeb użytkowników lub klientów. Wśród wielu zalet należy wymienić fakt, że narzędzie jest całkowicie darmowe oraz niezwykle proste i intuicyjne w obsłudze. Wszystko to sprawia, że planowanie strategii marketingowych, promocyjnych i sprzedażowych w sieci w zasadzie nie odbywa się bez pomocy narzędzia, jakim jest Google Trends.