Serwery. Vademecum wiedzy o serwerze
Serwery przenikają każdą dziedzinę naszego życia w Sieci. Gdyby nie one, niemożliwe byłoby odwiedzanie stron i sklepów internetowych i korzystanie z jakichkolwiek usług w chmurze. Wszyscy wykorzystujemy je na co dzień. Warto więc poznać podstawowe informacje o serwerach. Poniżej prezentujemy vademecum wiedzy o serwerze.
Co to jest serwer?
Pisząc w dużym uproszczeniu, serwer jest specjalnym rodzajem komputera podłączonego na stałe do Sieci. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu oraz konfiguracji sprzętowej serwer pozwala wgrywać dane i obsługiwać wybrane usługi internetowe. Dzięki niemu możliwe jest publikowanie i utrzymywanie online stron internetowych, działanie poczty elektronicznej, czy efektywna wymiana plików między serwerem a Internautami.
Zakup a dzierżawa serwera
W zasadzie z każdego komputera można stworzyć serwer, niemniej jednak rozwiązanie to jest mało opłacalne. Chcąc własny komputer przekształcić w serwer, konieczne byłoby nieustanne utrzymywanie go włączonego, co generowałoby znaczne koszty eksploatacyjne. Dodatkowo pliki znajdujące się na takim serwerze należałoby odpowiednio zabezpieczyć przed awarią sprzętu, awarią w dostawie energii elektrycznej, a także cyber atakami, których częstotliwość nasila się z roku na rok.
Wobec tego większość właścicieli witryn i domen internetowych decyduje się na wydzierżawienie serwera u specjalnej firmy hostingowej. Takie rozwiązanie pozwala na zakup całego serwera lub części zasobów, którymi dysponuje. Firma hostingowa dba o jego kompleksowe zabezpieczanie oraz znacząco ułatwia konfigurację i administrację zasobami znajdującymi się na wykupionym serwerze.
Serwer hardware’owy a serwer software’owy
Najważniejszy podział serwerów związany jest z ich formą. Względem niej można podzielić serwery na serwery sprzętowe (hardware’owe) i programowe (software’owe). Pierwsze z nich stanowią fizyczny sprzęt, który umożliwia magazynowanie, udostępnianie i pobieranie plików. Serwery programowe to emulowane środowiska (programy), które w sposób wirtualny naśladują serwery fizyczne. Umożliwiają one wydzielenie środowiska, które odznaczać się będzie identyczną funkcjonalnością względem serwerów sprzętowych.
Podstawowe rodzaje serwerów wykorzystywanych w Sieci, do czego służą serwery
Poniżej przedstawiamy 6 podstawowych rodzajów serwerów ze względu na ich przeznaczenie i funkcjonalności.
- Serwer plików – udostępnia miejsce dyskowe na pliki oraz pozwala na ich zarządzanie.
- Serwer wydruku – umożliwia zarządzanie zadaniami drukowania w Sieci.
- Serwer WWW – pozwala na przechowywanie i udostępnianie plików witryn internetowych.
- Serwer bazy danych – środowisko bazodanowe przeznaczone do gromadzenia i przetwarzania informacji.
- Serwer FTP – serwer zbliżony funkcjonalnością do serwera plików, jednak opatrzony loginem i hasłem.
- Serwer poczty – służy do obsługi elektronicznych skrzynek pocztowych.
Najważniejsze parametry serwerów
Zależnie od przeznaczenia i funkcjonalności serwera, jego najważniejsze parametry mogą się nieznacznie różnić. Niemniej jednak wśród głównej specyfikacji serwerów wymienia się kilka kluczowych parametrów.
- Dostępna przestrzeń dyskowa – jest to najważniejszy parametr serwera. Określa on, jak dużo plików można umieścić na serwerze.
- Wielkość transferu – kolejny niezwykle istotny parametr serwera określający tempo przesyłania informacji między klientem (Internautą) a serwerem.
- Ilość obsługiwanych domen i kont pocztowych – parametr informujący ile domen i kont pocztowych można utrzymywać na serwerze. Zależy to od pojemności serwera i dostępności baz danych.
- Ilość i typ baz danych – bazy danych pozwalają tworzyć dynamiczne witryny internetowe na bazie popularnych systemów CMS i technologii. Im więcej różnorodnych baz danych obsługuje serwer, tym zapewnia on większą funkcjonalność i wszechstronność. Standardowo serwery sieciowe obsługują bazy danych: MSSQL, MySQL i PostgreSQL.
- Możliwe do zaimplementowania technologie – innymi słowy są to języki programowania, które mogą być wykorzystywane do tworzenia witryn lub usług internetowych. Standardowo najpopularniejszymi obsługiwanymi przez serwery technologiami są: PHP, HTML, C++, C, Python i PERL.