Serwer współdzielony czy serwer VPS?
Serwer współdzielony czy serwer VPS?
Wybierając serwer musimy zastanowić się przede wszystkim jakie mamy potrzeby i jaki jest nasz stopień zaawansowania w kwestii obsługi stron internetowych. Decydując się na firmę hostingową każdy z nas staje w końcu przed pytaniem: hosting współdzielony, czy współdzielone serwery VPS? Co oznaczają te terminy i jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej u Ciebie?
Serwer współdzielony to najpopularniejszy rodzaj serwera, przeznaczony przede wszystkim dla osób niezaawansowanych. Można podpiąć do niego domenę i stworzyć pocztę e-mail, jednak pamiętaj, że decydując się na serwer współdzielony dzielisz zasoby serwera z innymi klientami. To idealne rozwiązanie jeśli jesteś blogerem lub masz niewielkie i niewymagające strony www. Nie musisz martwić się o konfigurację serwera, a wszystkie problemy rozwiąże dostawca hostingu. Dodatkowo, opcja Wsparcie 24 pozwala nie martwić się o prawidłowe działanie usług przez całą dobę.
Niektóre firmy, jak np. Servizza, oferują w ramach hostingu współdzielonego kontener z dostępem do zasobów serwera (tzw. super hosting kontenerowy). Osobom bardziej zaawansowanym w kwestii obsługi stron poleca się współdzielone serwery VPS (lub serwery super VPS). W przeciwieństwie do serwera współdzielonego, serwery VPS dają użytkownikom wiele uprawnień, pozwalają samodzielnie konfigurować ustawienia i zarządzać zasobami serwera. Dają więc znacznie większą kontrolę, pozwalają instalować potrzebne narzędzia i aplikacje.
Ważną zaletą VPS jest jasno określona wydajność, moc procesora i pamięć RAM. Serwer współdzielony jest tanim, łatwym w obsłudze i bezpiecznym rozwiązaniem, które sprawdzi się najlepiej jeśli nie jesteśmy specjalistami IT, a jedynie właścicielami niewielkich serwisów. Z kolei serwer VPS sprawdzi się, jeśli zależy nam na nietypowych parametrach lub większej i zagwarantowanej mocy obliczeniowej. Współdzielone serwery VPS to rozwiązanie pośrednie pomiędzy serwerem wirtualnym, a serwerem dedykowanym, który dla wielu osób może być rozwiązaniem zbyt kosztownym.