Serwer dedykowany, VPS czy chmura – które rozwiązanie wybrać?

Serwer dedykowany, VPS czy chmura? Rynek hostingowy opiera się na trzech, oferowanych od dłuższego czasu rozwiązaniach. Każde z nich odznacza się pewnymi wadami i zaletami, a specyfika oferowanych technologii nie pozwala każdej z nich w 100% spełnić potrzeb wszystkich klientów. Wybór między serwerem dedykowanym, VPS-em i chmurą stanowi zatem dopasowanie rozwiązania pod względem ceny, potrzeb i ponoszonych kosztów.

Serwer dedykowany

Serwer dedykowany realizowany jest przez wydzielony sprzęt, który pozostaje do wyłącznej dyspozycji klienta. Rozwiązanie to zapewnia duże bezpieczeństwo i dzięki niezależności od innych serwerów, gwarantuje także stabilność parametrów. Koszty związane z zakupem i eksploatacją serwera są klarowne i łatwe do przewidzenia. Problem może pojawić się przy szacowaniu zasobów serwera. Decyzje dotyczące parametrów sprzętu należy podejmować w sposób ostrożny i perspektywiczny. Serwer dedykowany wymaga także specjalistycznej wiedzy lub wsparcia administratora oraz samodzielnej realizacji kopii zapasowych. Co więcej, panel administracyjny dostępny jest wyłącznie po uprzedniej jego instalacji, a konserwacja lub przywrócenie serwera dedykowanego, dla laika może być dość skomplikowane i pracochłonne.

VPS (Virtual Private Server)

 

 

 

VPS to wirtualna maszyna, którą instaluje się na serwerze. Jej parametry można dowolnie dopasowywać pod konkretne potrzeby użytkownika. VPS w zarządzaniu również wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności lub pomocy administratora, a przekroczenie parametrów może skutkować przeciążeniem środowiska. Należy pamiętać, że pewna część zasobów VPS zostanie przeznaczona na operacje systemowe, przez co wymagane jest wykupienie nieco większej ilości pamięci RAM niż w przypadku dedykowanych serwerów. Wyjątkiem tutaj jest oferta Super VPS – unikalna oferta na rynku, której zasoby są absolutnie gwarantowane i dedykowane, bez stosowania oversellingu. O każdej porze, użytkownik ma stały dostęp do swoich zasobów, bez kompromisów.

Chmura (Cloud server)

Rozwiązania w chmurze to jedna z nowszych technologii oferowanych przez firmy hostingowe. Chmura oferuje sporą elastyczność i skalowalność, a jej działanie może przypominać funkcjonowanie serwera dedykowanego lub VPS. Parametry chmury nie są współdzielone. Rozwiązania chmurowe w teorii są również mniej awaryjne. Niemniej jednak cloud server wciąż narażone jest na awarie mechaniczne mogące spowodować długi przestój w funkcjonowaniu środowiska. Przestój oraz poradzenie sobie z awarią zależne są od działań podjętych przez nadzorcę chmury. Skalowanie pozwala na dopasowanie rozwiązań chmurowych do aktualnego obciążenia i potrzeb, jednak nie działa ono w dół – przez co w przypadku mniejszego zużycia zasobów oferowanych przez cloud servery, klient będzie zmuszony opłacać parametry, których nie będzie w stanie w pełni wykorzystać.

Chmura wymaga również umiejętności i wiedzy z zakresu prowadzenia i konfigurowania usługi hostingowej lub skorzystania z odpłatnej pomocy administratora.

Każde rozwiązanie odznacza się pewnymi wadami i zaletami, które warunkują jego atrakcyjność. Hosting powinien być dobierany do precyzyjnie określonych potrzeb, budżetu i ograniczeń użytkownika. Przed podjęciem decyzji należy dokładnie oszacować koszty, związane z zakupem oraz późniejszą eksploatacją rozwiązania. Więcej o doborze usług hostingowych przeczytasz w tym miejscu.