Prawa konsumenta w Internecie
Jakie są prawa konsumenta (czyli Twoje) w Internecie
Co powinien zapewnić e-sklep?
1. Każdy Sklep powinien udostępnić na stronie internetowej swoje dane tj. nazwę firmy, dane adresowe, dane rejestrowe firmy oraz co najmniej adres e-mail.
2. Każdy Sklep powinien posiadać regulamin, określający prawa i obowiązki, Twoje jako Klienta oraz Sklepu jako Sprzedawcy.
3. Sklep nie ma prawa dokonywać zmian Twojego zamówienia dotyczących ceny towaru, kosztów dostawy, czy też innych charakterystycznych parametrów zamówienia, np. koloru, modelu itp.
4. Sklep internetowy nie musi udostępnić możliwości płatności przy odbiorze, czyli tzw. za pobraniem.
5. Jeżeli zdarzy się, że przy odbiorze paczki zauważysz, że jest ona uszkodzona, zawsze możesz odmówić jej przyjęcia.
6. Po odbiorze paczki możesz ją otworzyć w obecności kuriera, by upewnić się, że jej zawartość zgadza się z zamówieniem, a sam towar nie jest uszkodzony mechanicznie.
7. Masz 14 dni kalendarzowych na to by poinformować Sklep o tym, że chcesz zwrócić towar. Od momentu poinformowania sklepu, masz kolejne 14 dni na odesłanie towaru do sklepu. Sprzedawca może odmawiać przyjęcia zwrotu jedynie w wyjątkowych sytuacjach przewidzianych w ustawie o prawach konsumenta i powinien o tym poinformować w swoim regulaminie.
8. Koszty odesłania Towaru przy zwrocie niestety musisz ponieść, ale pamiętaj o tym, że sklep ma obowiązek zwrócić Ci całą zapłaconą kwotę, tzn. cenę towaru wraz kosztami wysyłki towaru do Ciebie przy czym, jeżeli podczas składania zamówienia były dostępne różne formy dostawy i wybrałeś droższą opcję, sklep może nie zwrócić Ci różnicy w kwotach między wybraną droższą opcją, a najtańszą dostępną formą dostawy.
9. Możesz odpakować zamówiony towar (z wyjątkiem płyt z muzyką, filmami lub programami komputerowymi), a nawet wyjąć go z oryginalnego opakowania, podłączyć do prądu i sprawdzić, czy działa. Jeżeli zamówisz ubrania możesz je przymierzyć.
10. Podczas sprawdzania towaru pamiętaj, by go nie uszkodzić, ani nie ubrudzić. Nie powinien on nosić śladów normalnego używania.
Twoje prawa przy zwrotach i reklamacjach
1. Pamiętaj, zwrot towaru to nie to samo co reklamacja.
2. Zakupiony w Internecie towar możesz tak samo reklamować jak ten zakupiony w sklepie tradycyjnym.
3. Reklamując towar możesz żądać wymiany, naprawy towaru albo żądać zwrotu pieniędzy lub obniżenia ceny.
4. Wymiana albo naprawa towaru jest nieodpłatna, a sprzedawca powinien zwrócić koszty przesyłek oraz ewentualnego demontażu i robocizny.
5. Aby zareklamować towaru MUSISZ złożyć reklamację w ciągu 2 lat od daty odebrania towaru- jeżeli wada towaru wystąpiła w pierwszym roku jego użytkowania albo- jeżeli wada wystąpiła w drugim roku użytkowania, musisz złożyć reklamację w ciągu 1 roku od stwierdzenia wady.
6. Jeżeli żądasz zwrotu pieniędzy, musisz zwrócić towar sprzedawcy, a sprzedawca powinien zwrócić Tobie równowartość ceny oraz kosztów przesyłek, o ile reklamacja będzie uzasadniona.
7. Jeżeli żądasz obniżenia ceny zaproponuj sprzedawcy nową. Jeżeli ją zaakceptuje, powinien zwrócić Ci różnicę w cenie.
8. Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności, jeżeli wiedziałeś o wadach towaru (np. wynikało to z opisu lub zdjęcia towaru) albo niezgodność z umową wynikła z dostarczonego przez Ciebie materiału.
To powinieneś wiedzieć, kupując w internecie
1. Sklepy internetowe powinny udzielić Tobie szczegółowych informacji na temat wykorzystania Twoich danych osobowych. W tym celu sklepy często udostępniają dokument o nazwie polityka prywatności.
2. Symbol kłódki w przeglądarce lub adres strony zaczynający się od https//: oznacza, że transmisja danych jest zaszyfrowana i bezpieczna. Strony, na których możesz dokonywać płatności za pomocą karty kredytowej powinny być w taki sposób zabezpieczone. Jeśli masz wątpliwości, skorzystaj z innej formy płatności.
3. Nigdy też nie wysyłaj mailem wrażliwych danych, np. danych karty kredytowej, haseł!
4. Pamiętaj, że nie musisz się zgadzać na otrzymywanie informacji handlowych (np. newsletter). Newsletter może być Tobie przesyłany dopiero po wyrażeniu przez Ciebie wyraźnej zgody, udzielonej np. poprzez aktywne zaznaczenie checkboxa znajdującego się na stronie e-sklepu.
5. Pamiętaj też, że zawsze możesz cofnąć zgodę na otrzymywanie newslettera i materiałów reklamowych.
6. Jeśli sklep nie szanuje praw konsumenta i wysyła informacje handlowe bez jego zgody, jest to podstawą do złożenia skargi dot. RODO.
7. Korzystaj z aktualnego programu antywirusowego, by chronić swój komputer przed wirusami.
8. Wyłącz opcje zapamiętywania nazwy użytkownika i hasła do konta w sklepie.
9. Traktuj hasła poufnie i zmieniaj je regularnie. Używaj różnych haseł.
10. Hasła powinny zawierać nie tylko litery, lecz także cyfry i znaki specjalne.
Źródło: Poradnik Izby Gospodarki Elektronicznej "Kupuję w Internecie"