Jak pisać dobre treści pod SEO?
SEO, czyli by witryna generowała odpowiedni ruch organiczny (w końcu po to uruchamiamy jej hosting), konieczne jest zaopatrzenie jej w dobrej jakości treści, które niosą wartość zarówno dla czytelnika, jak i robotów Google. W jaki sposób pisać dobre treści, które będą skutecznie pozycjonować witrynę? W niniejszym tekście prezentujemy kilka ważnych aspektów, na które należy zwrócić uwagę.
Teksty są dla ludzi
Wiele osób zapomina, że głównym odbiorcą pisanych tekstów jest żywa istota ludzka. Tekst musi być nie tylko napisany poprawnie językowo, ale również powinien nieść możliwie jak najwięcej wartości dla czytelnika. Co więcej, treść należy dopasować do grupy odbiorców, ich oczekiwań oraz przyzwyczajeń. Dopiero gdy tekst będzie klarowny, wartościowy i dopasowany do docelowej grupy czytelników, wówczas możemy pomyśleć o jego optymalizacji SEO.
Przeoptymalizowanie to poważny błąd
Zbyt duża ilość słów kluczowych i stosowanie w tekstach sztuczek mających na celu nabranie robotów Googla, mogą spowodować skutek odwrotny do zamierzonego. Algorytmy wyszukiwarki szybko wykryją szwindel i błyskawicznie nałożą filtr na stronę, a czytelnicy uciekną w popłochu od nieatrakcyjnej treści. Należy pamiętać, że pozycjonowanie to nie wyścig o jak największą ilość fraz w tekście, a jego sens sprowadza się do optymalnego i sprytnego tworzenia tekstów przyjaznych zarówno czytelnikom, jak i wyszukiwarkom.
Nie należy trzymać się kurczowo bezokoliczników
Algorytmy wyszukiwarek są coraz inteligentniejsze. Stosowanie słów kluczowych w bezokolicznikach lub umieszczanie ciągle takich samych fraz z długiego ogona, nie jest dobrą praktyką. By tekst był bardziej przejrzysty i atrakcyjny, warto dywersyfikować frazy kluczowe: odmieniać rzeczowniki, stosować synonimy, wykorzystywać liczbę mnogą, czy zmieniać szyk we frazach z długiego ogona (np.: ‘certyfikaty’, ‘ssl’, ‘szyfrowanie strony’, ‘strona zabezpieczona ssl’, itp.).
Precyzyjny dobór słów kluczowych
Stosowanie dyskusyjnych i niezwiązanych z tematem słów kluczowych obniży ilość odbiorców faktycznie zainteresowanych tematem. Podobnie z implementacją słów kluczowych, niezwiązanych z poruszaną w tekstach tematyką. Co więcej, bazowanie wyłącznie na ogólnych frazach z krótkiego ogona utrudni wybicie się spośród konkurencji. Z kolei stosowanie wąskiej ilości fraz kluczowych z długiego ogona zredukuje ilość odwiedzin na stronie do niewielkiej grupy odbiorców. Należy zatem precyzyjnie dopasowywać słowa kluczowe pasujące do tematyki tekstu i różnicować je między konkurencyjnymi frazami z krótkiego ogona, jak i wpasowywać w treść frazy z ogona długiego.
Plagiat – unikaj go za wszelką cenę
Kopiowanie cudzych tekstów wiąże się z przykrymi konsekwencjami prawnymi oraz pozycjonującymi. Google bardzo szybko zbanuje witrynę, którą podejrzewa o kopiowanie cudzych treści, a ich autorzy mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Popełnienie plagiatu może również przyczynić się do powstania poważnych problemów wizerunkowych dla firmy lub marki, ponieważ czytelnicy wykryją plagiat równie szybko, co algorytmy Google. Kopiowanie cudzych tekstów jest zwyczajnie nieopłacalne.