Jak sprawdzić do kogo należy domena?
Chcesz sprawdzić do kogo należy dana domena internetowa? Dzięki kilku internetowym narzędziom jest to banalnie proste. Sprawdź, dlaczego i w jakich przypadkach warto zweryfikować kto jest właścicielem danej domeny.
W jakich przypadkach sprawdza się właściciela domeny?
Przed postawieniem nowej strony internetowej, bloga, e-sklepu lub portalu internetowego, niezbędne jest zweryfikowanie, czy pasująca nam domena nie jest zajęta. Sprawdzenie właściciela domeny, która pasowałaby naszej firmie, marce lub projektowi otwiera przed nami drzwi do możliwej dyskusji związanej z wykupem pożądanej domeny. Narzędzia do sprawdzania właściciela domeny pozwalają także sprawnie zweryfikować dostępność danych typów domen, co znacząco ułatwia dobór domeny do własnych potrzeb.
Innym przypadkiem, w którym sprawdzenie właściciela domeny okaże się przydatne, jest chęć kontaktu z nim, zwłaszcza gdy na stronie opartej na danej domenie próżno szukać takich informacji. Naturalnie brak podawania informacji do firmy zarządzającej daną domeną jest złą praktyką, która utrudnia oszacowanie wiarygodności danego przedsiębiorstwa. Jeżeli zatem zależy nam na dokładnym określeniu, kto zarządza daną witryną, warto skorzystać z jednego z kilku dostępnych narzędzi służących weryfikacji własności domeny.
Jak sprawdzić właściciela domeny?
Jednym z najpopularniejszych narzędzi, które pozwala sprawdzić, kto jest właścicielem danej domeny, jest protokół TCP WHOIS. Protokół ten umożliwia dostęp do danych rejestrowych, teleadresowych i adresu IP domeny. Narzędzie WHOIS działa na zasadzie wysyłania pytania dotyczącego abonenta i operatora domeny z rejestru WHOIS, a także identyfikuje informacje na podstawie wysyłania zapytania do serwera DNS domeny. Niestety, narzędzie w pełni obsługuje jedynie domeny z rozszerzeniem *.pl, a w przypadku pozostałych rozszerzeń działanie WHOIS jest ograniczone – głównie ze względu na braki informacji w rejestrze protokołu.
Protokół WHOIS może być wykorzystany na trzy różne sposoby:
- za pomocą serwisu who.is, który pozwala na kompleksowe sprawdzenie informacji o domenie i jej właścicielu, a także dodatkowo umożliwia zweryfikowanie historii domeny i innych ważnych informacji;
- poprzez portal eurid.eu, który dysponuje większą bazą domen z rozszerzeniami *.eu;
- dzięki wtyczkom do najpopularniejszych przeglądarek internetowych.
W wynikach zwróconych przez narzędzie znajdą się m.in. takie informacje jak:
- dane właściciela domeny;
- kontakt techniczny;
- serwery DNS;
- data rejestracji domeny i rejestrator;
- rekordy DKIM i SPF;
- status domeny (np. DNT, Blocked, Lock, czy Redemption);
- adres IP oraz lokalizacja serwera WWW i pocztowego;
- sprawdzenie, czy adresy IP umieszczone zostały na listach antyspamowych.
W zwróconych wynikach wyszukiwania możliwe jest uzyskanie ograniczonych informacji o sprawdzanej domenie. Dzieje się tak, gdy firma lub organizacja skorzystała z opcji, która pozwala na zachowanie jej anonimowości. Działanie takie, zwłaszcza w przypadku sklepów online lub firm świadczących usługi w e-commerce, może być podejrzane. Jeśli firma świadcząca usługi lub oferująca produkty ukrywa swoje dane, możliwe, że mamy do czynienia z oszustem.
Zwracane informacje przez protokół WHOIS mogą być niepełne również w przypadku, gdy właścicielem domeny jest osoba fizyczna. Zgodnie z polskim prawem osoba fizyczna może zastrzec swoje dane, przez co niemożliwe jest sprawdzenie, kto jest właścicielem domeny. Przed wejściem w życie RODO, by odnaleźć te informacje, można było skontaktować się z rejestratorem domeny. Obecnie dotarcie do osoby fizycznej, która jest właścicielem domeny, jest o wiele bardziej utrudnione.
Sprawdzenie historii domeny
Do właściciela domeny możemy dotrzeć również poprzez sprawdzenie historii domeny. Jednym z narzędzi, które umożliwia weryfikowanie historii publikacji na domenie, jest: web.archive.org. Wystarczy wpisać adres domeny i wybrać dany przedział czasu. Taka analiza nierzadko pozwoli uzyskać dane kontaktowe do właściciela domeny.