Czym jest wirtualny serwer?
Wirtualny serwer – od czego zacząć? Wybór rodzaju usług hostingowych jest obecnie bardzo bogaty, a przez to wielu mniej zaawansowanym osobom trudno dopasować ofertę hostingodawców do własnych potrzeb. Jednym z coraz chętniej wybieranych rozwiązań są serwery wirtualne.
Serwer sam w sobie jest urządzeniem fizycznym stale podłączonym do Sieci, które umożliwia udostępnianie, współdzielenie i zarządzanie przestrzenią dyskową oraz znajdującymi się na niej plikami. Na serwerach standardowo umieszcza się skrzynki poczty elektronicznej, bazy danych, pliki witryn internetowych lub różnorodne inne usługi sieciowe.
Jednym z najważniejszych czynników, który określa prawidłowy dobór serwera do własnych potrzeb, jest zweryfikowanie, jaki typ serwera należy wybrać. Obecnie na rynku proponowane są nam głównie serwery wirtualne oraz dedykowane.
Czym jest serwer wirtualny?
Serwery wirtualne (VPS – ang. Virtual Private Server) lub serwery współdzielone to wyodrębnione elementy zasobów serwera fizycznego (dedykowanego) podłączonego do Sieci. Serwer wirtualny tworzony jest – podobnie jak serwer dedykowany – z systemu operacyjnego, aplikacji umożliwiających zarządzanie i administrowanie nim, łącza sieciowego i przestrzeni dyskowej, którą klient może dysponować.
Serwer wirtualny sam w sobie jest usługą przydzielenia ograniczonych zasobów sprzętowych serwera fizycznego klientowi. Dzięki temu na jednym serwerze fizycznym może współdziałać nawet do kilkunastu oddzielonych od siebie maszyn wirtualnych. Hostingodawcy oferujący serwery wirtualne zwykle dostarczają kompleksowe pakiety, w których skład wchodzi nie tylko przestrzeń dyskowa oraz określony transfer danych, ale również panel, narzędzia i aplikacje, które umożliwiają łatwe administrowanie serwerem. Poszczególne serwery wirtualne w ramach jednego serwera fizycznego są od siebie całkowicie odseparowane, co zapewnia pełne bezpieczeństwo oraz brak możliwości zachodzenia między nimi interakcji.
Serwer VPS a serwer współdzielony
Możemy wyodrębnić dwa rodzaje wirtualnych serwerów: serwery VPS oraz serwery współdzielone. Serwer współdzielony to symulowane programowo urządzenie zapewniające wszystkim użytkownikom jednoczesny dostęp do ogólnej puli zasobów fizycznych serwera (pamięci, mocy procesora, czy pojemności dyskowej). Z racji współdzielenia zasobów, serwery współdzielone mogą nie zapewniać odpowiedniej wydajności w sytuacjach, gdy inni użytkownicy w tej samej chwili będą intensywnie korzystać z zasobów serwera.
Serwery VPS to również wirtualne urządzenia, jednak ich zasoby przydzielane są w sposób optymalny każdemu użytkownikowi z osobna. Dzięki temu serwery te nie są narażane na przeciążenie i niską wydajność w taki sposób, jak ma to miejsce w przypadku serwerów współdzielonych.
Komu dedykowany jest serwer wirtualny?
Korzystanie z serwera wirtualnego dedykowane jest przede wszystkim mniej wymagającym klientom firm hostingowych, którzy nie wymagają ogromnej powierzchni dyskowej serwera. Dysponując serwerem wirtualnym, klient firmy hostignowej otrzymuje pełny dostęp do konta root. Konto administracyjne pozwala na wszystkie możliwe operacje w obrębie wykupionego pakietu.
Serwer wirtualny wykorzystywany jest zwykle do: umieszczania plików strony internetowej, przypisywania nieograniczonej ilości domen internetowych do serwera. Czy też korzystania z poczty e-mail, obsługi serwera FTP, czy zarządzania certyfikatami SSL lub innymi dodatkowymi usługami.
Zalety serwera wirtualnego
Wśród zalet usługi serwera wirtualnego wymienia się:
- niski koszt zakupu dostępu do serwera, który oscyluje na poziomie nawet kilkunastu złotych na miesiąc,
- łatwiejsze zarządzanie i administrowanie serwerem oraz łatwy dostęp do supportu firmy hostingowej,
- niezwykle łatwa obsługę serwera, która możliwa jest dzięki intuicyjnym panelom klienta,
- brak konieczności utrzymywania serwera.
Czym serwer wirtualny różni się od dedykowanego?
Podstawową różnicą między serwerem wirtualnym a dedykowanym jest fakt, że serwer dedykowany stanowi niezależną, fizyczną maszynę, która w całości wykorzystywana jest przez jednego klienta. Użytkownik serwera dedykowanego może całkowicie manipulować jego pracą, a sama maszyna nie ma nakładanych żadnych ograniczeń, poza własnymi, fizycznymi. Serwery dedykowane sprawdzają się w bardziej profesjonalnym użytku. Wykorzystywane są głównie przez większe firmy do utrzymywania bardzo rozbudowanych witryn internetowych i portali obsługujących miliony użytkowników, a także do obsługi zaawansowanych systemów i usług internetowych.