Amazon S3 – czym jest i jak z niego korzystać?
Amazon S3 (Simple Storage Service) to usługa funkcjonująca w ramach Amazon Web Services, która pozwala na przechowywanie pamięci masowej. Innymi słowy, Amazon S3 to miejsce do przechowywania swoich plików w chmurze. Głównymi atutami oferowanej usługi są intuicyjna obsługa oraz łatwy dostęp do danych. Amazon S3 może być wykorzystywany w sposób samodzielny lub w połączeniu z usługami firm trzecich.
Zwykle Simple Storage Service wykorzystywany w ramach Amazon Web Services służy do: analizy Big Data, backupu i archiwizacji, Disaster Recovery, hostingu statycznych plików, przechowywania i dystrybucji contentu.
Dlaczego warto korzystać z Amazon S3?
Istnieje kilka kluczowych zalet, które przemawiają za wykorzystaniem Amazon S3. Zalicza się do nich: koszt usługi, łatwą skalowalność, nieograniczoną przestrzeń, możliwość błyskawicznego startu z wykorzystywaniem usługi, dużą dostępność, trwałość danych i bezpieczeństwo.
Koszt usługi
Korzystając z Amazon S3, płaci się wyłącznie za przestrzeń dyskową i transfer wychodzący.
Łatwa skalowalność
Miejsce w usłudze jest nieograniczone, a płatność realizowana jest za wykorzystaną pojemność. Oznacza to, że możliwości Amazon S3 rosną wraz z zapotrzebowaniem użytkownika.
Nieograniczona przestrzeń
Jedynym ograniczeniem jest wielkość pojedynczego pliku, która wynosi 5 TB. Poza tym chmura nie jest w żaden sposób ograniczona względem dostępnej przestrzeni dyskowej. To stwarza potężne pole do popisu zwłaszcza dla bardziej wymagających użytkowników.
Możliwość błyskawicznego startu
Usługa S3 może zacząć być wykorzystywana natychmiast – bez konieczności skomplikowanej konfiguracji konta.
Duża dostępność
Dostępność danych w ramach usługi Amazon S3 oscyluje na poziomie 99,99%. Jest to całkowicie wystarczająca wartość dla każdego użytkownika.
Trwałość
Trwałość danych oznacza, że użytkownik, który umieści pliki w usłudze S3, może być całkowicie spokojny o ich bezpieczeństwo. Trwałość danych w Amazon S3 wynosi 99,(9)%.
Bezpieczeństwo
Transfer szyfrowany jest protokołem SSL, a content zabezpieczany jest na kilka sposobów – m.in. przez SSE (automatyczne 256-bitowe szyfrowanie po stronie serwera)
Jak założyć bucket?
W usłudze Amazon S3 jednostki przestrzenne określane są mianem bucketów. Po jego uprzednim stworzeniu i wybraniu jego klasy wystarczy przenieść dane, by mogły być one bezpiecznie przechowywane. Taką opcję oferuje bucket klasy standard. Klasa reduced redundancy zapewnia niższy poziom trwałości i dostępności względem wyżej wymienionej, niemniej jednak oferuje o wiele tańszy plan cenowy od klasy standardowej.
Przed założeniem bucketu konieczne jest zarejestrowanie konta na Amazon Web Services. Po zalogowaniu się na swoje konto w AWS i po wejściu do zakładki Management Console, w dziale Storage wystarczy kliknąć zakładkę S3. W tym miejscu znajdziesz panel zarządzania usługą S3. Wystarczy kliknąć przycisk „Create bucket”, by rozpocząć proces zakładania przestrzeni.